Ulaskom u prosinac i u klimatološku zimu i s prvim emitiranjima filmskog maratona “Sam u kući” na malim ekranima, znamo da smo sve bliže božićnim blagdanima. Ugođaj Božića sa snijegom želja je i malih i velikih, a sve je još dodatno potencirano pretežno američkim filmovima u kojima pada snijeg na Božić.
No, to je ipak samo film, a stvarnost daleko, barem je tako bilo proteklih godina. Snijega kad je i bilo, bio je (što se PGŽ tiče) “rezerviran” samo za Gorski kotar, a na Kvarneru taj ugođaj nismo imali.
Ako je bilo hladno, puhala je bura, no posljednjih godina ni te hladnoće nije bilo. 2023. godine na Božić temperatura je u PGŽ dosezala 16 °C, 2022. godine 15 °C, 2021. godine 14 °C, 2020. godine 15 °C. I ovako bi mogli unedogled pa je lakše napisati, kad je zadnji put bilo zimsko vrijeme na Božić, s barem hladnim jutrom. Dogodilo se to 2017. godine kada je u zaleđu i gorju bilo jutarnjih minusa, ali i lokalno uz obalu i na otocima. Snijeg nitko nije vidio, no hoćemo li ga vidjeti ove godine?
Prognostički modeli sve su usuglašeniji kako nam nakon nešto hladnijeg studenog i prvog dijela prosinca, ponovno ide toplije vrijeme. Na sinoptičkoj karti vidi se slabljenje anticiklonalnog bloka na Atlantiku, koji još uvijek trenutno postoji s tlakom u centru anticiklone od 1035 hPa, dok se sjevernije pojavljuje ciklonalna aktivnost.
Jedna od tih dolina spustit će se sa sjeverozapada i donijeti prolazne oborine tijekom subote, a zatim njenim slabljenjem na Atlantiku će početi slabiti anticiklona, što se već vidi na prognostičkim materijalima za ponedjeljak 16. prosinca.
Već sredinom idućeg tjedna na Atlantiku će djelovati ciklona koja će sa svoje prednje strane povlačiti topliji zrak na Europu, samim time će i razdoblje hladnijeg vremena završiti.
Kad se jednom uspostavi tzv. zonalno strujanje na Atlantiku, zna potrajati i nekoliko tjedana pa i mjeseci. No, prije toga još bi jednom blok na Atlantiku probao se formirati te omogućiti spuštanje hladnijeg zraka po svojoj prednjoj (istočnoj) strani. Prema trenutnom predviđanju to bi se trebalo dogoditi u nedjelju 22. prosinca, ali kako se može vidjeti iz karte ispod, glavnina hladnoće spustila bi se zapadnije od naših krajeva, mi bi se našli negdje “između”.
Na sam Badnjak i Božić i dalje bi bili u sličnoj situaciji, ali opet bi glavnina hladnoće bila zapadnije. Nama bi to značilo prosječne ili iznadprosječne temperature.
Primjećujete da samo pišemo o temperaturi, a glavni predmet ovog teksta, a to je snijeg i ne spominjemo. To je zato jer je na dugoročni period lakše prognozirati trend temperature, dok je s oborinama uvijek nezgodno, jer doslovno pomak ciklone od 50, 100 km u bilo kojem smjeru iz temelja mijenja prognozu oborina.
Ako je zaključivati prognozu snijega na temelju prikazanih temperatura, a koje se očekuju po modelu ECMWF, tada ćemo opet ostati “kratkih rukava” po pitanju snijega. Ali to i više nije neka novost u godinama gdje su jedini standardi za Božić koji se ne mijenjaju toplina i “Sam u kući”.