Za nama je sunčan i topao vikend u većem dijelu zemlje. Tome je zaslužna anticiklona čiji se najviši tlak nalazi upravo nad našim krajevima doprinoseći vedrim noćima i svježim jutrima, ali i suncu tijekom dana, što je i glavni razlog zašto je bilo toplo, a ponegdje čak i vro toplo.
Nedjelja ujutro u većem dijelu zemlje bila je hladna ili svježa, samo ponegdje i ugodna. Prema podacima koje imamo Zavižan je logično bio najhladniji sa 5°C. Odmah iza njega je Gospić sa 6°C, Varaždin i Parg sa 7°C. Od najvećih hrvatskih gradova, Osijek je imao najnižu izmjerenu temperaturu od 11°C, Zagreb (Grič) 12°C, Rijeka 14°C, a Split 17°C.
U PGŽ, najhladniji je bio Parg gdje je izmjereno 7°C. Obala i otoci bili su topliji i to redom: Rijeka i Omišalj 14°C, Rab 16°C, a Mali Lošinj čak 18°C.
Sa sunčanim vremenom i odmicanjem dana, rasle su i temperature pa je u konačnici Hvar bio najtopliji u Hrvatskoj s 26°C. Pola stupnja hladnije bile su Ploče i Senj, ali također sa 26°C.
Od najvećih hrvatskih gradova, Zagreb 22°C, Osijek 23°C, Rijeka i Split 24°C.
Osim Rijeke, toplo je bilo i u preostalim morskim područjima u PGŽ. 25°C u Rabu, 24°C u Malom Lošinju, a čak i u Pargu temperatura se približila 20°C. Ipak, živa u termometru zaustavila se na 19°C.
More je još uvijek pogodno za kupanje, a temperature su tijekom nedjelje bile od hladnih 18°C na sjeveru Jadrana, do 23°C na jugu.
Utjecaj anticiklone nastavit će se i tijekom ponedjeljka, kao što se može vidjeti iz proloženog grafičkog prikaza na naslovnici, gdje je vidljivo da anticiklona svoj skoro pa najviši tlak ima upravo iznad Hrvatske.
Zbog toga će ponedjeljak biti pretežno ili djelomice sunčan u cijeloj zemlji. Ujutro i dio prijepodneva na kopnu je moguća magla, a zatim bi se i tamo trebalo razvedriti. Vjetar će biti slab, ili ga zbog položaja anticiklone uopće niti neće biti.
Nakon jutarnje uglavnom svježine, poslijepodne u većem dijelu zemlje toplo, a temperature slične onima od nedjelje.
Potom će u obzir sve više dolaziti ciklona iz Sredozemlja koja će se primicati našem području i destabilizirati atmosferu.
Ona se trenutno nalazi na zapadu Sredozemlja i nastavit će svoje primicanje našem području tijekom utorka. Zato se tijekom utorka očekuje još stabilno vrijeme, ali će u poslijepodnevnim satima doći do porasta naoblake na Kvarneru, dok se oborine ne očekuju.
Prisustvo ciklone bit će manifestirano uglavnom kroz naoblaku od srijede do kraja tjedna, a neka značajnija kiša u PGŽ neće padati, ali to ne znači da uopće neće padati. Jutra će zbog oblaka biti sve toplija, a danju će upravo ti oblaci sprečavati porast temperature zraka.
Sve u svemu, izgledno je da će stabilna anticiklona popustiti, a tome ide u prilog i da se sve više gomila ciklonalna aktivnost na Atlantiku, a anticiklona neće moći dugo braniti Europi njegov utjecaj.
U svakom slučaju bit će zanimljivo vidjeti kako će se u listopadu odvijati vremenski scenariji, a mi ćemo o svima, kao i do sada, na vrijeme izvještavati.