Stiže “bomba”: Kiša, snijeg, olujan vjetar, plima!

39-515IT

Tlakovi su u padu, a na našoj automatskoj meteorološkoj postaji na Pehlinu, treperi strelica za pad tlaka zraka. Razlog je samo jedan, kroz nekoliko sati nastupit će vrlo jaka promjena vremena koja području PGŽ nosi “sve u paketu”. Prognostički modeli vide obilnu kišu, vjetar, plimu, pa i snijeg i to ne samo u Gorskom kotaru! Ali krenimo redom.

Nakon sunčanog dana tijekom srijede i noć prolazi bar u početku u pretežno vedrom tonu, što omogućuje pad temperature zraka. U 01h u Delnicama je -6°C, Rijeci 0°C, na otocima do 3°C. Zima je malo “stisla”, ali i bio je red da nakon kraja prosinca imamo jednu hladniju epizodu i sada krajem siječnja.
Sa sjeverozapada pristižu oblaaci koji bi do 3h trebali prekriti PGŽ, a to se vidi i na sljedećem prikazu naoblake.

Oni su povezani sa snažnom ciklonom koja se vrti u blizini Skandinavije, a koja će tijekom četvrtka svoju dolinu spustiti u Ligursko more gdje se očekuje stvaranje sekundarne ciklone, glavnog predmeta ovog teksta.

Prve oborine na Kvarneru moguće su u poslijepodnevnim satima četvrtka ( i u dijelu Gorskog kotara), a obzirom da su se prizemlje, ali i visina pristojno ohladili, u početku oborina (dok se ciklona ne razjača), iznad 600 ili 700 metara padat će i snijeg, kojeg neće pasti previše.

Ciklona će početkom petka početi naglo jačati u Genovskom zaljevu, a potome se premještati prema istoku uz daljnje jačanje.
O kakvoj se jakoj cikloni radi najbolje svjedoči prognozirana vrijednost tlaka u njenom centru za petak u 10h:

Isto tako treba obratiti pažnju i na njen položaj. Kako je ciklona prilično sjeverno, jasno je da u takvom razvoju situacije donosi jako puno vjetra, naravno južnih smjerova, a to znači i topliji zrak. Tako bi tijekom petka kiše bilo čak i iznad 1000 metara, iako samo prolazno.

U noći na petak i u prvom dijelu petka naglasak će biti na kiši, koja izrazito obilna može biti na riječkom području. Ovako to vidi model ALADIN za prvi dio petka.

Uz kišu bit će i iznimno vjetrovito, olujnih udara južnog vjetra može biti čak i na riječkom području. Onda ne treba niti spominjati što bi to bilo na vanjskim otocima Kvarnera. Bez pretjerivanja možemo reći da vjetar može počiniti i materijalnu štetu. U Gorskom kotaru očekuje se također vjetrovito vrijeme uz jugozapadni vjetar koji može u najvišem gorju imati i olujne udare.
Raspored vjetra prilično se dobro vidi na sljedećoj karti.

Ne treba zaboraviti niti da tako jaka ciklona podiže znatno razinu mora, a za nekoliko dana nastupa i mujesečeva puna faza.

Nakon što u petak ujutro dosegne svoju najnižu vrijednost i dođe nadomak Istre, ciklona će se premjestiti prema Slavoniji, a po njenom prolasku počet će pritjecati hladniji zrak. Tako već u poslijepodnevnim satima kiša će u Gorskom kotaru okrenuti na snijeg, a isto će se dogoditi i u riječkom zaleđu iznad 500 metara visine. Do večeri će se snježna granica spustiti i na 250 do 300 metara, a u samom centru Rijeke i oko nje uz obalu, osim kiše, može pasti i malo susnježice, možda uz najjače oborine kratko okrene i na snijeg.
Na ostalom dijelu Kvarnera padat će kiša, a najviši predjeli Krka i Cresa također mogu dobiti malo snijega. Vjetar južnih smjerova, prema večeri će okrenuti na slabu do umjerenu buru.

Po prolasku te ciklone nema odmora, jer bi nad Italijom u subotu trebala nastati nova duboka ciklona, ali koja bi zbog nepovoljnog položaja snježne oborine uz stvaranje snježnog pokrivača donijela cijelom Gorskom kotaru i riječkom području iznad 500 m. Ostala područja dobila bi kišu.
Položaj spomenute ciklone iz kojeg je vidljivo da smo ponovno u toplom sektoru zbog kojeg će Kvarner imati kišu.

Nedjelja pak nudi treću ciklonu u nizu, a ona bi bila i najjužnija. Tako južna ciklona znači da smo u hladnom sektoru, ali ciklona je predaleko pa ne nudi neke oborine, a ono što padne iznad 250 metara past će u obliku snijega, a na samom kraju oborina snijeg se može spustiti i do mora na riječkom području.

I tu ćemo stati. Predstoje nam burna meteorološka zbivanja. Još jednom ćemo ponoviti da je prva ciklona potencijalno opasan meteorološki događaj, prvo zbog vjetra južnih smjerova koji može počniti i materijalnu štetu. Također bit će prisutna i povišena razina mora.
U početku oborina iznad 600 ili 700 metara snijeg, zatim kiša posvuda, osim u najvišem gorju. Po prolasku ciklone istočnije, snijeg prvo okreće u petak poslijepodne u Gorskom kotaru, zatim u riječkom zaleđu, a i u najvišim predjelima Rijeke prema večeri uz formiranje i 10-ak cm snježnog pokrivača.
Potkraj oborina susnježica je moguća i uz obalu na riječkom području, a kiša će padati na Kvarneru.

Sve je rečeno, preostaje samo pratiti, a to ćete kao i uvijek moći činiti na našim stranicama!

Sličan sadržaj