Apsolutna maksimalna temperatura zraka na većini postaja bila je viša od odgovarajućeg prosjeka (1981. – 2010.), a odstupanja su se nalazila u rasponu od -0,6 °C (Lastovo) do 2,3 °C (Zagreb-Grič). Usporedba s raspoloživim nizom analiziranih postaja pokazuje da u srpnju 2019. godine nije bilo rekordnih vrijednosti apsolutne maksimalne temperature zraka.
Prema raspodjeli percentila, toplinske prilike u Hrvatskoj za srpanj 2019. godine pisane su sljedećim kategorijama: normalno (istočna Hrvatska, dio sjeverne Hrvatske, šire područje Rijeke te dio srednjeg i južnog Jadrana), vrlo toplo (šire područje Zagreba i Gospića) i toplo (preostali dio Hrvatske).
Analiza količina oborine za srpanj 2019. koje su izražene u postotcima (%) višegodišnjeg prosjeka (1981. – 2010.) pokazuje da su količine oborine bile većinom iznad višegodišnjeg prosjeka. Usporedba s višegodišnjim prosjekom pokazuje da se količine oborine za srpanj 2019. godine nalaze u rasponu od 68 % višegodišnjeg prosjeka u Slavonskom Brodu (49,9 mm) do 499 % tog prosjeka u Malom Lošinju (142,5 mm). (DHMZ)
Prema raspodjeli percentila, oborinske prilike u Hrvatskoj za srpanj 2019. godine opisane su sljedećim kategorijama: ekstremno kišno (dio sjevernog Jadrana), vrlo kišno (šire područje Varaždina, Senja, Zavižana, dio srednjeg Jadrana i zaleđa te dio južnog Jadrana), kišno (šire područje Bjelovara, Gospića i Šibenika) i normalno (preostali dio Hrvatske). (DHMZ)