Zbog razlike u tlaku između anticiklone na zapadu i ciklone na jugoistoku Europe, vjetar je taj koji vodi glavnu riječ i stvara velike poteškoće u prometu.
Tako su u srijedu mjereni olujni i orkanski udari bure na Jadranu, a vjetrovito je bilo i u unutrašnjosti Hrvatske.
https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/bura-prevrnula-tri-kamiona-u-zadarskoj-zupaniji-20200205
Prema podatku DHMZ automatske postaje iz Rijeke, olujnih udara bilo je i u srijedu poslijepodne i navečer i u Rijeci, a od vjetrovitijih lokacija iz PGŽ, prema istom izvoru izdvajamo Bakarac s udarima od preko 25 m/s (90 km/h), most Krk 2 s preko 32 m/s (115 km/h), dok je van PGŽ rekorder Paški most s udarom bure od 60 m/s ili 216 km/h.
Podatak izvučen iz synopa službenih meteoroloških postaja DHMZ-a otkriva, a zapravo i potvrđuje da je ova bura bila najjača u Dalmaciji. Tako je u Makarskoj izmjeren najjači udar od 169 km/h, dubrovačkom aerodromu i Splitu 133 km/h, a u utorak navečer ipak je izostao novi hrvatski rekord na Sv. Juri, gdje je automatska postaja izmjerila 270 km/h, što su iz DHMZ-a naveli kao malo vjerojatno, navodeći da postaja ima probleme u radu koji je uzrokovan ekstremnim vremenskim prilikama. Kao službeno najjači udar vjetra iz NNE smjera u Hrvatskoj i dalje vrijedi onaj od 21. prosinca 1998. godine s Masleničkog mosta, kada je zabilježen udar bure od 248 km/h (69,0 m/s).
Prema podatku synopa u PGŽ su u srijedu navjetrovitiji bili Omišalj i Rab sa 119 km/h.
Na početku smo istaknuli da je srijeda bila vjetrovita i na kopnu. Potvrđuju to i podaci s DHMZ postaja. Najjače je puhalo u Varaždinu 94 km/h, na Plesu 83 km/h.
Sav taj vjetar u Hrvatskoj uzrokovao je brojne poteškoće u prometu, a bilo je i prevrnutih vozila, kao i materijalnne štete uzrokovane krhotinama koje je vjetar nosio.
Da stvar bude gora, u Metkoviću je planuo požar koji olujna bura brzo širi, ali koji je stavljen pod kontrolu.
https://www.vecernji.hr/vijesti/pozar-kod-metkovica-sve-ekipe-su-na-terenu-toliko-je-gadno-1377355
Niti večernji sati srijede nisu donijeli smirivanje vremena, a potvrđuje to i HAK u najnovijem izvješću. Smirivanje vjetra očekuje se u četvrtak.
HAK 23.08
Zbog olujnog vjetra trenutno nema otvorene ceste za teretna vozila i autobuse iz smjera unutrašnjosti prema Dalmaciji i obratno. Zbog popunjenih odmorišta na autocesti A1 mole se vozači teretnih vozila da ne kreću na put ili da se isključe iz prometa na prvom slobodnom odmorištu.Zbog izrazito nepovoljnih vremenskih uvjeta i brojnih poteškoća u prometu molimo vozače da put odgode do poboljšanja vremenskih uvjeta.Zbog olujnog vjetra za sav promet ZATVORENI SU:
- autocesta A1 između čvorova Sveti Rok i Posedarje te čvorova Dugopolje i Bisko
- Jadranska magistrala (DC8) između Karlobaga i Svete Marije Magdalene te Posedarja i starog Masleničkog mosta
- DC1 Gračac-Knin
- DC54 Maslenica-Zaton Obrovački;
- DC218 Dobroselo-Mazin-Bruvno
- Paški most
OTVORENO SAMO ZA OSOBNA VOZILA:
- A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice
- A2 Zagreb-Macelj između čvorova Krapina i Macelj u oba smjera
- Jadranska magistrala (DC8) između Senja i Karlobaga
- DC27 Gračac-Karin
- DC25 Gospić-Karlobag.
ZABRANA ZA I. SKUPINU VOZILA – autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle:
- državnoj cesti između graničnog prijelaza i mjesta Ličko Petrovo Selo (DC217);
- DC1 brza cesta Solin-Klis;
- LC58107 Križišće-Kraljevica.
ZABRANA ZA I i II. SKUPINU VOZILA – autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle, dostavna i vozila s natkrivenim tovarnim prostorom:
- dionici državne ceste DC1 Vaganac-Korenica-Udbina-Gračac
- autocesta A7 između čvorova Orehovica i Šmrika
- na Jadranskoj magistrali (DC8) između Bakra i Senja.