Promjenjiv tjedan uz izraženu južinu, za vikend zahladnjenje i bura

Izvor naslovne ilustracije: Wetterzentrale, dorada: RiMeteo
Prikaz trenda temperatura do kraja tjedna (narančasti okvir). Vidljivo je zatopljenje koje slijedi uzrokovano južinom (crvena strelica) te od subote zahladnjenje koje će spustiti temperature dosta ispod prosjeka (plava strelica).

Uvod

Rujan će ove godine izgleda biti vrlo promjenjiv, od samog početka mjeseca i ekstremno visokih temperatura zraka do sredine mjeseca i ekstremno niskih temperatura zraka pa povratak u prosječne i blago iznadprosječne temperature da bi kraj mjeseca čini se trebali završiti uz još jedno zahladnjenje. Iako pomalo neuobičajeno da iz jakog ljeta „uletimo“ u jesen, sve su to odlike rane jeseni i mjeseca rujna koji ove godine to i provodi na malo ekstremniji način što je ponovno u skladu s posljedicama globalnog zatopljenja.

Sinoptička situacija

U odnosu na prošli tjedan, ovoga puta se veći dio sjeverozapadne Europe nalazi pod niskim tlakom, točnije pod dva ciklonalna sustava čiji se centri nalaze istočno od Engleske i zapadno od Norveške. Anticiklonalna polja okružuju polje niskog tlaka zraka pa se jedan od centra nalazi kod Azora, drugi kod Rusije, a treći kod Grenlanda.

Prikaz sinoptičke situacije i raspodjele tlakova. Toplije boje – viši tlak, hladnije boje – niži tlak. Izvor : Windy

Uz pomoć anticiklone kod Grenlanda ciklonalni sustavi zahvaćaju bazen hladnog zraka na krajnjem sjeveru Europe te ga spuštaju preko Islanda do sjeverozapada Europe, točnije Velike Britanije. I dok se hladan zrak spušta nad zapad Europe, prema našem području struji izraženo jugozapadno visinsko strujanje koje će narednih dana uzrokovati nailazak vlažnog i toplog zraka te povremenih oborina.

Kako se ciklona kod Engleske bude pomicala prema istoku, hladan će zrak „procuriti“ u još malo niže krajeve, a uz anticiklonu kod Azora, hladan će zrak biti prisiljen kretati se i prema istoku, odnosno središnjoj i južnoj Europi.

Prikaz temperature zraka na 850 hPa (~1500 m.n.v.) gdje se jasno uočava nailazak hladne zračne mase prema zapadnoj Europe (zelena i plava boja) te se usput vide i silnice vjetra koje prema našem području pušu iz jugoistoka i donose vlažan i topal zrak. Izvor: Windy

Tako će se tijekom petka pokušati oformiti sekundarna ciklona kod Genove, no do potpunog formiranja neće doći jer će se hladan zrak prije nastaniti sa sjeverne strane Alpa, a zbog jakog jugozapadnog visinskog strujanja i približavanja anticiklone sa zapada, do našeg će područja najprije stići hladna fronta sa zapada, a tek kasnije će se hladan zrak spustiti iz središnje Europe kroz Bečka vrata te uzrokovati buru i dodatno zahladnjenje.

Stoga će kraj vikenda obilježiti burovito i generalno stabilno vrijeme uz osjetno niže temperature zraka, vjerojatno ponovno u razini ekstremno hladnih za doba godine, no nemojte da vas to deprimira jer bi početak narednog mjeseca bez problema mogao vratiti kratke rukave.

Detaljna prognoza vremena za PGŽ

Danas (utorak) do kraja dana oblačno, a samo lokalno može biti kratkotrajne kiše. Puhat će slabo do umjereno jugo. Večernja temperatura na Kvarneru 17 – 22°C, a u Gorskom kotaru 14 – 19°C.

Srijeda oblačna, samo povremeno u drugom dijelu dana uz umjerenu naoblaku pa će biti i sunčanih razdoblja, a povremeno će tijekom cijeloga dana biti kiše, lokalno i izraženijih pljuskova sredinom dana. Puhat će umjereno jugo, u gorju jugozapadnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 16 – 21°C, a u Gorskom kotaru 11 – 16°C. Tijekom dana na Kvarneru 17 – 22°C, a u Gorskom kotaru 14 – 19°C.

Prikaz satnih oborina u srijedu sredinom dana. Vidljivo je da su mogući lokalno izraženiji pljuskovi osobito u Rijeci i oko Rijeke. Izvor : Meteoadriatic

Četvrtak do sredine dana uz umjerenu naoblaku na Kvarneru, u gorju oblačno, a zatim i na ostatku područja oblačno te nešto kasnije i uz oborine koje će najviše biti zastupljene u zaleđu Rijeke. Jugo će navečer dodatno ojačat s umjerenog na jako pa bi moglo biti i olujnih udara osobito na Kvarneru dok će u gorju puhat jak jugoistočnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 16 – 21°C, a u Gorskom kotaru 10 – 15°C. Tijekom dana na Kvarneru 19 – 24°C, a u Gorskom kotaru 15 – 20°C.

Petak uglavnom oblačan, do popodne će samo u zaleđu Rijeke biti lokalne i prolazne kiše, a zatim stiže fronta pa će popodne i večer prevladavat uz kišu, lokalno uz pljuskove i grmljavinu. Ukupno bi moglo pasti 5 – 30 mm, a u zaleđu Rijeke i istočnom Gorskom kotaru 20 – 70 mm te lokalno i preko 100 mm. Jugo će puhati jako uz olujne udare, a u gorju jugozapadnjak iste jačine. Kasno navečer okretanje na jugozapadnjak na čitavom području. Jutarnja temperatura na Kvarneru 18 – 23°C, a u Gorskom kotaru 15 – 20°C. Tijekom dana slične temperature.

Prikaz vrijednosti maksimalnih brzina udara tijekom petka iskazanih u m/s. Vidljivo je da će na Kvarneru i gorju lokalno biti olujnih brzina udara juga i jugozapadnjaka. Izvor: Meteoadriatic

Subota još promjenjiva, do sredine dana uz umjerenu naoblaku i lokalno kišu, no postepeno uz sve više sunca i vedrih razdoblja. Do navečer će puhati jugozapadnjak, a zatim slijedi okretanje na buru. Temperaturno stupanj dva hladnije od petka.

Prikaz odstupanja temperature od prosjeka u ponedjeljak ujutro kada će razlika biti najizraženija. Međutim i u nedjelju se očekuju za 8°C niže temperature od prosjeka. Izvor : Neverin

Nedjelja pretežno vedra. Puhat će jaka i olujna bura s orkanskim udarima. Temperaturno osjetno hladnije, osobito noćne i jutarnje temperature koje bi mogle biti za 5 -10 stupnjeva hladnije od subote.

Sličan sadržaj