Izvor naslovne ilustracije: Meteoadriatic
Prikaz ukupne količine oborina u periodu od srijede do subote gdje se vidi da će na našem području lokalno pasti i preko 250 mm oborina što bi moglo dovesti do lokalnih manjih problema.
Uvod
Nakon južine i obilne kiše stiglo je zahladnjenje i bura koji postepeno „gase“ sezonu kupanja snižavanjem temperature mora na ispod 20°C. Time je započeo listopad, pravi jesenski mjesec, a trenutno je na dobrom putu da potakne i opadanje listova s nekih listopadnih stabala. Vrijeme se ni u prvom tjednu neće potpuno stabilizirat, dapače stiže nam ciklona koja donosi vrlo obilnu količinu oborina, a nakon nje ponovno zahladnjenje na temperature blago ispod prosjeka.
Sinoptička situacija
Trenutno se veći dio Europe nalazi pod povišenim tlakom zraka, odnosno pod utjecajem anticiklone čiji se centar nalazi nad sjeveroistočnom Rusijom, a grebenom se spaja s centrom ispod Islanda. To su dva glavna centra, a na njih su grebenom spojena još dva, jedan koji se nalazi kod Azora i drugi nad Balkanskim poluotokom koji je proteklih dana omogućio stabilno i burovito vrijeme kod nas.
Među cijelim tim skupom anticiklona nalazi se i jedna ciklona čiji je centar trenutno kod Nizozemske. Ta ciklona neće imati puno prostora za gibanje s obzirom na to da je sa svih strana okružena anticiklonama pa joj je jedini put osiguran prema središnjoj Europi gdje će se brzinski već tijekom današnjeg dana i pomaknut.
Zbog toga nam već danas polako pristiže visinska naoblaka kao uvodni signal u približavanje ciklone, a već od srijede zbog prisutnog jugozapadnog visinskog strujanja te orografije našeg područja, uzrokovana će biti i kiša. Ciklona će dolaskom do sjeverne strane Alpa lagano „preskočiti“ planinski lanac te dalje nastaviti svoje prisustvo nad Genovskim zaljevom zbog čega će se nastaviti razvoj oborina oko našeg područja.
Hladna fronta koja će se u ovom slučaju spuštati nakon ciklone probit će se krajem srijede do našeg područja što će uzrokovati zahladnjenje, no bez stabilizacije jer će se centar ciklone i dalje nalaziti kod Genovskog zaljeva pa će pritok vlažnog zraka i dalje biti prisutan po visini, a samim time i oborine usprkos buri koja će probiti u površinskim slojevima.
Ciklona će u četvrtak dodatno ojačat te nastavit svoj put prema Dalmaciji što će zadržati oborine i usprkos buri, a tek kada centar ciklone dođe do obale Dalmacije, a naše se područje nađe u sjevernom prostoru ciklone, bura će nadjačati oborine te ih udaljiti od našeg područja.
Ciklona će nastaviti svoj put dalje prema istoku, a u pozadini nje će se približiti anticiklona (ona koja je imala centar ispod Islanda) pa će se hladan zrak ovaj vikend zadržati nad našim područjem, a osim bure i zahladnjenja, stabilno vrijeme moglo bi se zadržati i početkom narednog tjedna.
Detaljna prognoza vremena u PGŽ
Danas (utorak) će se do kraja dana zadržati umjereno do potpuno oblačno, a kasno navečer nije isključena ni pojava slabe kiše ponajprije u zaleđu Rijeke. Zapuhat će jugo koje će postepeno jačati prema kraju dana na umjereno do jako, u gorju umjeren do jak jugozapadnjak. Dnevna temperatura na Kvarneru 15 – 20°C, a u Gorskom kotaru 10 – 15°C.
Srijeda nestabilna, već u toku noći započet će razvoj orografskih oborina koje će natapati područje Rijeke i Grobničkih Alpi, a sredinom dana će se proširiti i na ostatak područja. Padat će slaba i umjerena kiša, lokalno jaka uz stvaranje bujica, a kasno popodne i navečer stiže fronta pa se očekuje umjerena i jaka kiša, lokalno s izraženijim pljuskovima i grmljavinom gdje će u kratkom roku pasti obilna količina kiše. Ukupno bi najviše kiše trebalo pasti na području Rijeke i njenog zaleđa prema gorju gdje se očekuje 70 – 150 mm, lokalno i više, dok na ostatku područja 20 – 70 mm. Puhat će umjereno i jako jugo, popodne lokalno uz olujne udare, a u gorju jak jugozapadnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 14 – 19°C, a u Gorskom kotaru 10 – 15°C. Tijekom dana na Kvarneru 16 – 21°C, a u Gorskom kotaru 11 – 16°C.
Četvrtak još u toku noći oblačan, a zatim prema sredini dana ponovno nailazak oborina na čitavom području koje će postepeno jačati prema večeri kada se očekuju umjerene, lokalno i jake oborine. Ponovno će pasti obilna količina oborina, najviše na području Kvarnerskih otoka i gorja 25 – 60 mm, a na ostatku područja 10 – 30 mm. Zapuhat će umjerena bura i istočnjak koje će od popodne jačati pa će krajem dana puhati umjereno i jako s olujnim, a na istoku Kvarnera i orkanskim udarima. U gorju slab i umjeren sjeveroistočnjak. Jutarnja temperatura na Kvarneru 13 – 18°C, a u Gorskom kotaru 7 – 12°C. Tijekom dana na Kvarneru identično, a prema kraju dana dodatno će zahladiti.
Petak još do jutra uz slabe povremene oborine, a zatim će se zadržati samo u gorskim predjelima do popodne dok će se na ostatku područja zadržati umjereno do potpuno oblačno. Krajem dana izgledno je postupno razvedravanje sa zapada. Puhat će umjerena i jaka bura s olujnim udarima, podno Velebita i orkanskim, a vjetar će prema kraju dana slabiti. Jutarnja temperatura na Kvarneru 10 – 15°C, a u Gorskom kotaru 3 – 8°C. Tijekom dana identično.
Vikend na Kvarneru vedar dok u Gorskom kotaru uz naoblaku veći dio subote, a nedjelja također vedra. Puhat će i dalje slaba do umjerena bura, u gorju sjeveroistočnjak. Temperaturno za stupanj dva toplije od petka.