ANALIZA: Prognostički modeli vide snijeg i na riječkom području!

Rtavn1081

Krajem prosinca prošle godine imali smo pravu zimsku epizodu sa snijegom koji je pao uz formiranje snježnog pokrivača iznad 150 metara visine, dok je u samom centru Rijeke zabilježeno padanje snijega bez formiranja pokrivača. Nakon toga uslijedilo je nekoliko hladnih dana s dosta bure.

Nećemo reći povijest se ponavlja, ali gledajući nekoliko relevantnih prognostičkih modela prvo što ne možemo izbjeći izražena je ciklona u drugoj polovici sljedećeg tjedna, a onda nakon nje cijeli niz sekundarnih ciklona s kojima bi mogli početi i veljaču uz prave zimske situacije.

U nastavku donosimo analizu situacije na posljednjih izlaza prognostičkih modela.

GFS
Počet ćemo s modelom GFS. On vidi spuštanje ciklone s Islanda na sjeverozapad Europe uz daljnje jačanje. Ona bi se u petak trebala nalaziti nad Velikom Britanijom,

ali bi njena dolina toliko bila široka da bi došlo do formiranja sekundarne ciklone u blizini Genovskog zaljeva.

Navedena bi ciklona dodatno jačala, ali bi bili u njenom toplom sektoru, tako da i osim puno kiše, dobivali i snažan vjetar jugozapadnog i juŽnog smjera. Uz ovaj tlak olujni jugozapadnjak ili južni vjetar s orkanskim udarima izgledan je na većem dijelu PGŽ.
Priča o toplom sektoru ciklone, kiši i vjetru, jasno se može vidjeti i iz sljedeće karte.

Ako se čak i ne vidi iz ovoga taj topli sektor, vidi se iz sljedeće karte temperature po visini na oko 1200 metara (850 hPa pozicija opada kako je ciklona dublja).
Dakle, hladnoće još nema, topli sektor ciklone i njen položaj u početku nepovoljan je za snijeg čak i u Gorskom kotaru.

Napominjemo zato da kiše i vjetra neće nedostajati. Uz to će ciklona biti gotovo stacionarna nad Italijom pa čak niti u 19h u petak neće napraviti značajniji pomak.

Situacija neposredno iza ponoći u subotu dovest će do njenog pomaka malo južnije.

Što automatski znači ulazak u njen hladniji sektor i zahladnjenje po visini za isti termin.
Na ovoj karti vidi se da bi nad Rijekom na visini od 1170 metara bilo -2°C, što je situacija koja omogućava snijeg predjelima iznad 250 metara, dakako uz Gorski kotar. Kako ciklona neće ići odviše južno i razlika u tlaku neće biti velika, neće biti ni nekog jačanja bure.

U subotu u 7h ujutro ciklona nad južnim Jadranom, no primjewti se da i dalje nema neke velike razlike u tlaku između sjevera i jug Jadrana, iako bi bura bila jača nego u prethodnom izlazu.

Dakako uz tako južno položenu ciklonu, hladnoća po visini je normalna pojava, tako da bi Gorski kotar imao nastavak zatrpavanja tijekom subote, jug Kvarnera kišu, a riječko područje iznad 250 metara i slab snijeg, iako osjetno manje nego u terminu prije.

Do kraja subote ciklona bi se preko Slavonije prebacila na sjever prema Mađarskoj pa bi nedjelja na našem području bila uglavnom stabilna, ali oblačna.

ECMWF
Model ECMWF također vidi spuštanje doline sa sjeverozapada Europe uz stvaranje sekundarne ciklone nad Ligurskim morem, a onda bi uslijedilo premještanje prema jugu Jadrana. Vrlo sllično kao i kod GFS-a, i kod ECMWF-a se u početku vidi toplina zbog ciklone, a zatim s njenim odmicanjem dolazi hladniji zrak, s tom razlikom da bi ta hladnoća prije stigla, te bi snijeg u teoriji bio moguć i u samom centru Rijeke, u noći na subotu.
Potom s odmicanjem ciklone preko Slavonije prestanak oborina, ali ne i razvedravanje.

I GFS i ECMWF vide nastavak ciklonalne dinamike početkom veljače. Po GFS-u, ciklone bi se nastavile stvarati kao posljedica spuštanja dolina sa sjeverozapada, a to bi na već pripremljeni teren uglavnom donosilo snježne oborine.
Primjer GFS-ove karte za početak veljače.

Primjer ECMWF-ove karte za početak veljače.

Zajedničko za oba modela je da vide uspostavu anticiklonalnog bloka na Atlantiku, a to bi se dogodilo iz razloga što bi centar polarne ciklone pomaknuo se sa Grenlanda nad kopno Euroazije, čime bi se onemogućio dotok hladnoće s Grenlanda direktno u Atlantik.

Za kraj naglasak na tome da je ovdje iznešena analiza dva relevantna prognostička modela, nikako gotova prognoza. Naravno veće šanse su da se ostvari prvi događaj.

Pravu najavu prve ciklone čitajte uskoro na ovim stranicama.

Sličan sadržaj