Hladno nedjeljno jutro, vjetar ometa promet / Iduća jutra još hladnija

oblaci

Po prolasku hladne fronte u prvom dijelu srijede, za njom je u naše krajeve počeo pristizati osjetno hladniji zrak uz nagli pad temperature zraka, što je rezultiralo i snijegom u Gorskom kotaru.

Vrijeme se po njenom prolasku samo prolazno razvedrilo, jer već u četvrtak, zbog djelovanja visinske ciklone, na Kvarner su stigli oblaci. Uz buru i kišu bilo je prilično hladno.

Petak je donio i sunčana razdoblja, iako su županijom dominirali oblaci. Kako nije bilo vedrine, nije dolazilo do jakog ohlađivanja tijekom noći.

Subota je bila pretežno sunčana u većem dijelu PGŽ, ali i vjetrovita. Bura i sjeveroistočnjak ometali su promet. Vedrina tijekom subote navečer i u noći na nedjelju omogućili su zamjetniji pad temperature zraka.

Tako je u nedjelju ujutro najniža temperatura u PGŽ izmjerena u Pargu kod Čabra, a iznosila je 3°C. Na Kvarneru nešto toplije, a najhladnije na riječkom području. U Rijeci je izmjereno 7°C, Rabu 11°C, a u Malom Lošinju 13°C.
Od ostalih krajeva Hrvatske, najhladniji su bili Zavižan sa -2°C i Pazin sa 1°C, dok je na Palagruži izmjereno 15°C.

Nakon hladnog jutra u PGŽ nedjelju obilježava vedrina i svježina na Kvarneru, ali i bura zbog koje dolazi do poteškoća u odvijanju prometa. Na Jadranskoj magistrali (DC 8) između Bakra i Novog Vinodolskog zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupinu vozila), a od Novog Vinodolskog do Svete Marije Magdalene dodatno za dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom (I. i II. skupina).
U Gorskom kotaru je hladno i vjetrovito, uz naoblaku. Vjetar je još jači nego na Jadranskoj magistrali. Samo za osobna vozila otvorena je dionica autoceste A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice. Obilazak za ostala vozila je starom cestom kroz Gorski kotar – DC 3.
Da je hladnije doba godine najbolje govore temperature od 13h, koje su se u Gorskom kotaru kretale oko 5°C, na riječkom području i manje od 15°C, dok su južni otoci Kvarnera bili u nekom svom “filmu”, a izmjereno je gotovo 20°C.

Što se vremena tijekom nedjelje, u preostalim dijelovima Hrvatske tiče, najbolje prikazuje prikaz s naslovnice od 17h. Ništa se nije promijenilo. Unutrašnjost (izuzev najviših vrhova) i dio Gorskog kotara s Likom je pod naoblakom, ima i magle, a na Jadranu vedrina.
U 13h Zavižan je uz maglu koja se smrzava i jak vjetar imao izmjeren -1°C, a istovremeno Makarska proljetnih 21°C.

Trenutno su temperature u naglom padu u PGŽ. Delnice su na 5°C, Velika Lešnica 8°C, Hreljin 9°C, Pehlin 10°C, Baška 12°C, Crikvenica 13°C, a Susak 15°C.

U novi tjedan unutrašnjost i niže gorje ulaze…

…s niskom naoblakom i maglom, uz mogućnost rosulje, dok će na Jadranu i u najvišem gorju biti pretežno sunčano, ali vjetrovito vrijeme s burom i sjeveroistočnjakom.

U PGŽ svakim jutrom do srijede sve hladnije, a postojat će i mogućnost mraza čak i na Kvarneru. Na Kvarneru i u najvišem gorju pretežno sunčano i vjetrovito vrijeme veći dio tjedna, dok će niža područja Gorskog kotara imati cjelodnevnu naoblaku uz pojavu magle, a moguća je i rosulja.

Jutarnje temperature do srijede u Gorskom kotaru mogu se spustiti i do -5°C, dok najviše dnevne neće prelaziti 5°C. Na Kvarneru jutarnje temperature, posebno u zaleđu mogu se sniziti i do 0°C, na obali i otocima i ispod 5°C, dok dnevne temperature bi posvuda trebale biti iznad 10°C, a na jugu regije i preko 15°C.

Vrijeme će biti takvo zbog djelovanja anticiklone nad Rusijom, s kojom će u naše krajeve pritjecati suh i hladan zrak sa sjeveroistoka.

U drugom dijelu tjedna očekuje se zatopljenje i ujutro i poslijepodne, ali opet neće biti previše topline. Trebalo bi se zadržati slično vrijeme kao u prvoj polovici tjedna.

I za kraj, najnoviji prognostički modeli ukazuju na mogućnost promjene vremena od 3. studenog.

Sličan sadržaj