Prethodna dva jutra trebala su nam pokazati kako izgleda prava zima. Dalo se to osjetiti makar po temperaturama, ako ne i po snijegu.
O situaciji u Hrvatskoj, već smo pisali tijekom dana, a sada ćemo naglasak staviti na Kvarner i Gorski kotar, odnosno što nas očekuje nakon anticiklone koja se bliži svome kraju, a to se može zaključiti po vrijednostima tlaka zraka koje su u padu.
Već od 7. prosinca oborine su u PGŽ postale rjeđa pojava, iako smo još 7. prosinca bili pod djelovanjem ciklone iz Sredozemlja.
Zatim je uslijedio niz stabilnijih dana, s naglaskom na olujnu buru s orkanskim udarima tijekom utorka kada je u Gorskom kotaru bilo i snijega.
Oborine su bile uzrokovane prolaznom ciklonom koja je brzo po formiranju u Ligurskom moru odjurila put Afrike.
Nakon nje se prema nama približio greben anticiklone koji je podržavao hladna jutra i ne odviše visoke temperature tijekom dana.
Zbog toga se u četvrtak i petak ujutro temperaturra u Gorskom kotaru, ali i ponegdje u zaleđu obale spuštala i do -5°C, dok su se u oba jutra temperature na Kvarneru kretale između 3 i 8°C.
Petak je posljednji dan ove stabilizacije vremena. Kako današnji prognostički modeli vide, slijedi oborinski period. Koliko će on trajati i koja će područja u PGŽ pogoditi, ostavljamo na znanje našim članovima i pretplatnicima.
Svemu dođe kraj pa tako i ovoj anticikloni koja nam je podarila jako puno sunčanih sati, u nekoliko dana, skoro više nego u cijelom studenom. Anticiklona gubi bitku jer je okružena izrazitim frontalnim sustavom koji se proteže od Pirenejskog poluotoka do Skandinavije (naslovna slika).
Nas zanima centar nad Španjolskom, koji će idućih dana ući u Sredozemlje, a frontalini poremećaj s naslovne slike, držat će se podalje našeg područja, ali ne dovoljno da ne bi zajužilo.
Zbog ciklone u zapadnom Sredozemlju, Rijeka će biti “osuđena” na tmurno vrijeme s povremenim oborinama, koje je tipičnije jeseni nego zimi, a spomenuta plitka ciklona iz Sredozemlja vrtjet će se po njemu i u prvom dijelu sljedećeg tjedna.
Bit će pokušaja i probijanja tople Azorske ciklone prema nama, ali će njoj planove pokvariti hladan prodor za drugi vikend koji se vidi na kartama.
Vratimo se prognozi. Zbog utjecaja tog vrtloga iz Sredozemlja, oblaci se u PGŽ, posebno riječkom području očekuju već s prvim satima subote. Tijekom dana bit će pretežno oblačno, uz mogućnost povremene kiše, prvo na istočnom priobalju i istočnim otocima, a zatim će se se sve proširiti na riječko područje. Jug i zapadni otoci mogu dobiti malo kiše, a može čak i potpuno izostati.
U Gorskom kotaru tijekom subote također mogućnnost kiše, posebno na zapadu područja dok ostatak regije može dobiti malo ili čak i nimalo oborina. S početkom oborina u gorju iznad 1300-1400 metara još je moguć i snijeg dok ne probije zatopljenje koje je neizbježno.
Za to će biti zaslužan vjetar južnih smjerova, koji će biti umjeren do jak.
Isto kako smo opisali subotu, nastavit će se i u danima sve do srijede. Oblačno, kiša, posebno na riječkom području i na zapadu Gorskog kotara pa ukupno može pasti i preko 50 mm. Vjetar južnih smjerova, umjeren, nerijetko i jak. Temperature bez značajnije promjene.
U utorak kasno navečer i tijekom prvog dijela srijede modeli vide prolazak oslabljene fronte s kojom bi temperature pale, a možda malo snijega palo u najvišem gorju.
Već do srijede poslijepodne razvedrilo bi se zbog jačanja Azorske anticiklone. Ali ni to ne bi dugo trajalo, jer već tijekom četvrtka vjetar bi opet okrenuo na južni smjer kao najava promjene vremena.
O tome ćemo više drugi put.