Obilnija kiša pala na riječkom i krčkom području / Novi poremećaj za vikend

Clipboard01

U posljednja 24h djelovanja Sredozemne ciklone na našem području, koja se od 13. prosinca lijeno kretala s područja zapadnog prema srednjem Sredozemlju, bili smo svjedoci lokalno obilnijoj kiši, a pojave grmljaviine bilo je na području Lošinja.

Sve je počelo u večernjim satima utorka kada se preko otvorenog mora sjevernog Jadrana premještala grmljavinska fronta, o kojoj smo jučer izvještavali. Kako je večer odmicala tako su se i oborine pojačavale, posebno na sjevernom dijelu Kvarnera i u Gorskom kotaru, dok je temperatura započela s blagim padom.

Kaasnije navečer zapuhala je jaka bura na Kvarneru, sjeveroistočnjak u gorju pa su započeli i problemi u prometu.

Glavnina oborina pala je u tim večernim satima i u prvom dijelu noći na srijedu, a jutarnji sati na postajama DHMZ-a, otkrili su nam i kojoj se količini kiše radilo.

Očekivano i najavljivano, najviše kiše palo je na sjevernom dijelu Kvarnera, gdje su Krk i Rijeka imali izmjereno 30 mm kiše, ali i lokalno na samom jugoistoku, gdje je u Rabu izmjereno 26 mm kiše.
U Crnom Lugu palo je 20 mm, Delnicama 18, Malom Lošinju i Kukuljanovu 16, Bakru 14, a u Pargu 13 mm oborine.

S tim podacima, Rijeka je do sada u prosincu zabilježila 93 mm kiše, što je još prilično daleko od prosjeka. Na vodećem mjestu po količini kiše su Crni Lug, što i nije neko iznenađenje, jer je u studenom dobio 512 mm kiše, ali je svakako iznenađenje Rab, u kojem veće količine kiše baš i nisu tako česta pojava.
Na obje postaje do sada u prosincu palo je 115 mm kiše, a uopće nije daleko Mali Lošinj sa 118 mm.
Tek je polovica mjeseca za nama pa će biti zanimljivo što će se događati do kraja godine.

Kiša je padala na riječkom području i u Gorskom kotaru i u 7h ujutro, dok je na otocima prevladavalo oblačno vrijeme. Do popodnevnih sati, oborine su prestale uglavnom posvuda, a na otocima juga se djelomice i razvedrilo. Sunca je kasnije poslijepodne bilo malo i u Rijeci.
Malo je osvježilo, posebno u gorju pa temperatura u 13h nigdje nije prelazila 5°C, dok je na Kvarneru raspon temperatura bio od 11 na sjeveru do 16°C na jugu. Riječ je o službenim postajama.

Bura u Rijeci ne puše, ali je itekako prisutna na istočnom priobalju.

HAK, 16:30

Zbog jake bure na Jadranskoj magistrali (DC8) od Bakra do Novog Vinodolskog te od Karlobaga do Svete Marije Magdalene promet je zabranjen za I. skupinu vozila – autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle, a od Novog Vinodolskog do Senja još i za II. skupinu – dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom.

Četvrtak nosi dosta sunca i smirivanje bure, ali i nešto niže jutarnje temperature zbog razvedravanja koje bi trebalo nastupiti iza ponoći, kao što model s njemačkog wetteronlinea (naslovna) sugerira da će oko 4 ujutro biti vedro na većini područja.

Prema dostupnim prognostičkim materijalima, oblaci će se vratiti već u petak, u drugom dijelu dana. Najava je to nove prolazne promjene.

Od nje nećemo previše osjetiti. Naime, radi se o brzopoteznom prodoru sa sjeverozapada Europe koji čak neće biti dovoljno jak da prouzroči stvaranje sekundarne ciklone nad Jadranom ili Sredozemljem.

Glavnina prodora čak će proći istočnije od Hrvatske, a rubom će biti zahvaćen samo sjever i istok Hrvatske.
Zbog toga ni oborina neće biti previše ni na Kvarneru ni u Gorskom kotaru. Kako slika govori više od riječi, napravili smo vam animaciju kako bi to sve trebalo izgledati.

Animacija od četvrtka do kraja tjedna, svakih 12 sati, model GFS
output_EHRujo

Ovo je viđenje modela GFS. Nema razilaženja s drugim modelima do ponedjeljka.

Od ponedjeljka model GFS vidi jačanje anticiklone s Azora, a moel ECMWF nestabilno Sredozemlje.
Kako god bilo čini se da je Bijeli Božić potpuno isključen čak i za Gorski kotar, a nakon toga prema kraju godine zima bi mogla pokazati zube.

Ali to je tema za neki drugi tekst.

Sličan sadržaj