Pred nama je bez sumnje jača promjena vremena koja će nas iz iznadprosječne topline prebaciti u prolaznu iznadprosječnu hladnoću, s kojom ćemo se vjerojatno za ovu godinu pozdraviti od ljeta.
Jučer se činilo da će promjena biti konkretnija, ali danas prognostički modeli sugeriraju da će se raditi o brzom prodoru s lokalno dosta oborine i vjetra te padom temperature zraka.
Ono što se danas u medijima pojavilo je da će snijega biti i u nižim područjima Gorskog kotara, što je prema trenutnim prognostičkim materijalima apsolutno netočna informacija, jer je snijeg čak i upitan u najvišim planinama, iznad 1500 metara visine.
U nastavku vam kroz pregled aktualnih karata pokazujemo zašto snijega ipak neće biti npr. u Delnicama i Fužinama uz još jednu napomenu da je analiza napravljena prema aktualnim prognostičkim kartama, a čak ni prijašnje, nisu snijeg spuštale ispod 1000 metara.
Jedino da se dogodi drastičan obrat na kartama, snijeg bi u nizinama Gorskog kotara došao u obzir.
Počnimo sa položajem sustava. Jučer se činilo da će nas prodor sa sjevera pogoditi direktno uz stvaranje ciklonalnog centra nad sjevernom Italijom, koji bi se pod naletom fronte povlačio prema jugu, što smo prezentirali jučer putem ove karte.
Danas je situacija na kartama potpuno drukčija, stvorit će se plići centar nad sjevernom Italijom, ali i brzo se raspasti, bez stvaranja ciklone u južnom Jadranu, koja bi prodor usmjerila na nas, što se može vidjeti iz sljedeće slike.
Samim time, bit ćemo samo okrznuti prodorom, ali i to “češanje” bit će dovoljno za osjetniji pad temperature zraka.
Na modelu bolje rezolucije, vidljivo je da u srijedu iza 20h, temperatura na 1500 m neće biti niža od 3°C, što automatski čak i na tim visinama padanje snijega stavlja pod upitnik.
Samim time i karta akumuliranog 6h snijega je prazna nad područjem Gorskog kotara.
Iz iste je vidljivo da već malo istočnije, prema BiH snijeg nije upitan, a razlog je upravo onaj koji smo spominjali, postavljanje prodora istočnije od Hrvatske.