Siječanj 2014. donio je i donosi kontrastno dva različita vremenska trenda u Sjevernoj Americi. Mjesec je počeo ekstremnom hladnoćom s brojnim srušenim rekordima sve od Stijenjaka do Atlantika. Uobičajeno je da, kad je istočni dio hladan, na zapadu je toplije i obratno, ali za sada u siječnju samo je Bitanska Kolumbija izbjegla vrlo hladno vrijeme. Na slici ispod pogledajte temperaturna odstupanja u Sjevernoj Americi tijekom 1. tjedna siječnja Pogledajte do koje je dramatične promjene došlo u 2. tjednu siječnja Na kartama postoji trend blagog zatopljenja koji bi definitivno trebao označiti…
VišeDan: 18. siječnja 2014.
Fotografije koje su obilježile ovaj tjedan u svijetu
Sudar ljeta i zime dominirao je vremenom u svijetu ovog tjedna. Magla u New Yorku, sunce u Novoj Engleskoj, lančani sudari na američkom Ravnjaku zbog nikakve vidljivosti urokovane snijegom i vjetrom, požari u Kaliforniji, vrućina u Australiji, poplave na Filipinima glavni su događaji koji su obilježili vrijeme u svijetu ovog tjedna, a neke fotografije možete vidjeti ispod. Izvor fotografija: Accuweather Naslovna: Požar u Kaliforniji Magla u New Yorku Nakon snijega, sunce, Massachussets, SAD Lančani sudar uzrokovan snijegom i slabom vidljivošću Vrućina u Melbourneu, Australija Poplave na Filipinima
VišeOsvježenje jugoistoku Australije, ali povećava se opasnost od požara
Nakon što su se igrači i gledatelji na Australian Openu doslovno pržili veći dio tjedna, stiglo im je toliko željeno osvježenje. Regijom se tijekom petka premještala hladna fronta s pljuskovima, ali i jakim vjetrom, što je dodatno potaknulo širenje već postojećih požara. Drugi put otkako postoje mjerenja temperatura u Melbourneu bila je 4 dana za redom preko 40°C, a kretala se uglavnom oko 43°C. Velika vrućina ostavila je traga na turniru, brojni posjetitelji morali su tražiti liječničku pomoć, a igrači zbog iscrpljenosti predavali mečeve. Hladna fronta sa sobom je donijela…
VišeTemperaturni ekstremi uzrok velikih pukotina u asfaltu na sjeveroistoku SAD-a
Velika hladnoća koja od početka siječnja uglavnom pogađa SAD, na sjeveroistoku zemlje stvorila je pukotine u zemlji i asfaltu, koje su toliko velike kao da su uzrokovane seizmičkom aktivnošću, tj. potresima. Uzrok tome je voda, koja je prošla kroz postojeće pukotine, a zatim se smrznula ispod asfalta što je dovelo do širenja površine i širenja postojećih pukotina. Protiv ove pojave nema pomoći, osim što je na službama za održavanje cesta, da kad popuste hladnoće, krenu u intenzivno obnavljanje asfaltiranih površina, jer ovakve ceste mogu biti vrlo opasne za vožnju. Slika:…
Više