Zbivanja povezana s dolaskom fronte, koja je povezana s ciklonom na sjeveru Europe u PGŽ započela su u nedjelju navečer, kada je već oko 23h na Kvarneru lokalno bilo slabe kiše, a do 23:30 sve se znatnije proširilo, o čemu svjedoči radarska snimka koju smo zabilježili u tom terminu.
Radilo se o dva oborinska vala u prvom dijelu noći na ponedjeljak. U prvom je sve prešlo preko Rijeke na otoke, a zbog čega je do 3h lokalno na Krku palo i 50 mm kiše, a drugi se oko 3h ujutro u sklopu veće oborinske pruge premještao preko Rijeke, što smo opet zabilježili radarom.
Oborine su se odvukle sve do jutra i prijepodnevnh sati, s premještanjem frontalnog poremećaja. Na animaciji se vidi kako se oborinska masa kretala.
Satelitska animacija
U ponedjeljak u 8h na službenim postajama DHMZ-a izmjerene su sljedeće oborine za PGŽ (abecedno): Bakar 8 mm, Crni Lug 10 mm, Delnice 6 mm, Krk 35 mm, Kukuljanovo i Parg po 4 mm, Rab 21 mm, Rijeka 3 mm, Omišalj 2 mm.
Moglo se i bez ovih podataka, a na temelju radarskih snimki, zaključiti da su najviše oborine dobili otoci, a najmanje riječko područje i Gorski kotar.
Po prolasku fronte se razvedrilo, ali je bura stvarala poteškoće u prometu. Prema kraju dana naoblaka je ponovno rasla, pristigle su nove oborine, a s vjetrom je temperatura počela naglo padati. Donosimo sažetak iz našeg javljanja na facebook-u od ponedjeljka u 23h:
Kako smo i najavili uz prolazak hladne fronte stigao nam je i osjetno hladniji zrak. Temperature zraka u zaleđu obale i uz obalu su u znatnom padu i kreću se od 9 do 14°C. Iznimka je Crikvenica gdje se još zadržava ugodnih 18°C. Na otocima ipak malo toplije, od 14 do 19°C. Što reći za Gorski kotar, osim da se temperatura na oko 1300 mnv spustila na samo 3°C. To bi moglo značiti da na najvišim vrhovima gorja možda već ima susnježice i snijega.
U primorju uz kišu ima i povremene grmljavine, osobito intenzivne grmljavine ima na otvorenome moru sjevernog jadrana, kao i oko Malog Lošinja.Bura je znatno ojačala, pa su i upozorenja povećana!
Na Krčkom mostu i dionici Jadranske magistrale (D8) Bakar-Novi Vinodolski zbog jake bure zabrana je prometa za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama i motocikle (I. skupina), a na dionici Novi Vinodolski-Senj i Karlobag- Sveta Marija Magdalena dodatno je zabrana za dostavna i vozila s natkrivenim teretnim prostorom ( I. i II. skupina).
Dok ovo pišemo je utorak 02:30h, a oborine se drže još jugoistoka regije. Što će se dalje događati s vremenom, saznajte u posebnoj vijesti koju spremamo.
U nastavu fotografije koje smo primili:
Tijekom noći bio je aktivan i naš urednik Goran koji je zabilježio nevrijeme nad Novim Vinodolskim uz komentar:
“Ono noćas je bilo strašno nevrijeme, bar nad Novim. Vidim da je u Selcu od toga palo skoro 50 litara. Sijevalo i grmilo neprestano od 1 do 3. padalo je ko nikad… Baš je bilo strašno.”
Lošinj, foto: Sandro Puncet
S odmicanjem fronte djelomice se razvedrilo, zapuhala je bura pa je i vidljivost bila izvrsna. Iz Rapca je Rijeku snimio David Faraguna
A u Rabu je još uvijek bilo naoblake, foto: Nina
Nad Bakarskim zaljevom ujutro je bilo i niskih oblaka, foto:
A na Krasici oko podneva i dosta oblaka, foto: Nikola Jovetić
Kišne zavjese na Lošinju, foto: Sandro Puncet
Pogled sa Dubca na Rijeku, foto: Robert Hadas
Navečer lijepi zalazak, foto: Uni
S istim motivom Irena Trkulja
Navečer su oborine ponnovno stigle, a s njima je bilo i grmljavine. Lošinj, foto: Sandro Puncet