U ponedjeljak u 11:29 stiglo je astronomsko (kalendarsko) proljeće, nastupila je proljetna ravnodnevnica. Na sjevernoj Zemljinoj polutci počelo je astronomsko (kalendarsko) proljeće, a na južnoj jesen.
Za proljetnog i jesenskog ekvinocija (ravnodnevnice), na Zemlji Sunce izlazi točno na istoku, a zalazi na zapadu. U oba slučaja dan i noć traju jednako dugo, 12 sati. Sunčeve zrake pod pravim kutom obasjavaju Zemljin ekvator. Astronomsko proljeće trajati će sve do ljetnog solsticija koji nastupa 21. lipnja, u 6:24.
A prvi dan kalendarskog proljeća obilježilo je iznadprosječno toplo vrijeme, gdje se temperatura u Rabu popela i do 20°C. Toplo je bilo i u Gorskom kotaru, uz izmjerenih 18°C u Pargu, isto kao i u Rijeci, dok je u Malom Lošinju izmjereno 19°C.
Zapravo PGŽ je još i dobro prošla, ako se pogleda Karlovac i Sisk gdje je prvi dan proljeća temperatura porasla na čak 24°C!
Idućih dana bit će još toplije u unutrašnjosti pa je moguće da se sruše i rekordi. U PGŽ će u srijedu postojati mogućnost slabe kiše, posebno na riječkom području, na zapadu Gorskog kotara te duž obale. Vlažni zrak stići će s Atlantika, a s jugozapada će stizati toplina.
Zato će drugi dio tjedna donijeti sunčano vrijeme i još veći porast temperatura, posebno u petak i subotu, kada se može mjeriti i preko 20°C.
Za nedjelju se prikazuje početak jače promjene vremena uz pad temperature zraka, gdje bi se trebale spojiti dolina sa Sredozemlje i dolina sa sjevera Europe uz stvaranje ciklone nad Italijom, što bi značilo puno kiše i osjetno hladnije vrijeme. Sigurno će biti hladnije nego što je to ovaj tjedan.