Arktički morski led na najnižim vrijednostima za kasnu zimu

nasa

Prema izmjerenim podatcima japanskog instituta koji se bavi polarnim istraživanjima (NIPR), količina leda na Arktiku neće dosegnuti svoje tipične maksimalne vrijednosti za kraj zime. Kraj veljače i početak ožujka period je kad bi led na Arktiku trebao biti na maksimalnoj razini, a to se ne događa.

Čini se kako se arktički led već počeo topiti kao u ljetnom sezonskom periodu. U nedjelju, 8. ožujka, znanstvenici su očitali ukupno 13,65 milijuna kilometara kvadratnih leda od čega je 450 tisuća kilometara kvadratnih (3.3 %) više od očekivanog za ovaj period. Ako se ovako započeto topljenje nastavi i tijekom cijelog ožujka vrlo vjerojatno ćemo postići najnižu maksimalnu razinu leda od 1975., od kada postoje satelitska motrenja polarnog leda.

Koristeći nešto drugačiju metodu i matematički model izračuna NSIDC (National Snow and Ice Centre) dobiva iste alarmantne podatke. Naglašavaju kako je arktički led važan za opstanak mnogih ekosustava u svijetu. Između ostalog, služi nam i za relevantno praćenje globalnog zatopljenja.

Smanjena količina leda na polovima uzrokuje apsorpciju veće količine Sunčeve toplinske radijacije, jer voda reflektira manji iznos primljenog zračenja natrag u svemir.

Istraživanje “The Cyrospehre” pokazalo je kako se debljina leda na području centralnog Arktika u periodu od 1975. do 2012. smanjila za čak 65%. Na temelju ovih podataka, neki znanstvenici razmatraju i mogućnost kako bi nakon ljetnog otapanja, Arktik mogao dočekati rujan 2040. bez leda.

Snažnu poveznicu između preuranjenog topljenja leda na Arktiku i relativno visokih temperatura zraka za ovaj period godine u Norveškoj i Grenlandu povlače i meteorolozi, smatrajući kako se takva anomalija već odražava na vremenskim prilikama.

Graf kretanja arktičkog leda, Izvor nsidc.org

Legenda:
Puna crta – prosjek 1981.-2010.
Isprekidana crta – 2012. godina
Plava crta – 2015. godina

Iz grafikona je vidljivo da je u 2015. godini led stalno ispod prosjeka, a početkom ožujka čak i značano odstupa od 2012. godine.

Naslovna: NASA

Sličan sadržaj