Stiže zahladnjenje, jesenska ciklona donosi obilnu kišu i buru

Izvor naslovne ilustracije: Neverin
Prikaz odstupanja temperature od prosjeka za doba godine. Vidljivo je značajno zahladnjenje ispod prosjeka nad većim dijelom Europe, osim istoka gdje će prevladavati ljeto.

Uvod

Novi tjedan započeo je s kišovitim vremenom pa je u čitavoj županiji, ali i većem dijelu Hrvatske pala obilna količina kiše, no nije svugdje prošlo bez pretjeranih problema kao što je to bilo u Primorsko-goranskoj županiji. Područje Umaga, Starog Grada, Makarske i Dubrovnika pogodilo je žestoko nevrijeme koje je stvorilo bujične poplave, a kako i ne bi kad se u svega nekoliko sati ispadalo preko 70 mm kiše.

Odmakom te ciklone, koja se trenutno nalazi kod Grčke, nastupilo je smirivanje vremena, a na kratko je zapuhala i bura, no to je bio tek uvod u ciklonu koja nam stiže u četvrtak, a koja će nas vratiti u pravi jesenski „mood” uz obilnu kišu, osjetno zahladnjenje, višednevnu naoblaku i jaku buru.

Sinoptička situacija

Sustavi su se proteklih dana (tjedana) postavili na način da su omogućili hladnom zraku koji se zadržava jedino na samom Sjevernom polu, spustiti u niže geografske širine. Za to su u konačnici poslužile dvije ciklone koje se nalaze duž Skandinavske obale, a koje će uz pomoć anticiklone koja se proteže od Azora do Grenlanda omogućiti hladnom zraku spuštanje do središnje Europe, a kasnije i našeg područja.

Prikaz trenutne sinoptičke situacije, vidljive su ciklone zapadno od Skandinavije te jaka Azorska anticiklona koja se grebenom spaja s Grenlandskom. Izvor: Meteociel

Hladan zrak će tijekom današnjeg dana stići do obronka Alpa iz smjera sjever-sjeverozapad što će biti idealno za stvaranje ciklone u Genovskom zaljevu. Upravo zbog kuta nailaska hladnog zraka nad Alpe, ciklona će se moći dodatno produbiti (ojačati) dok bude čekala da se hladan zrak probije kroz bečka “vrata”, a zatim će krajem dana stići i hladna fronta.

Nailaskom fronte nad sjeverni Jadran, centar ciklone će se započeti pomicati prema Dalmaciji da bi se u istom trenutku oformio sekundarni centar na jugu Mađarske koji će ubrzo (do kraja petka) poprimiti glavnu značajku sustava. Zbog blizine centra ciklone, zadržat će se oblačno uz škuru buru.

Prikaz sinoptičke situacije u petak navečer kada će ciklona biti u Dalmaciji, a sekundarna kod Mađarske. Izvor: Neverin

Ciklona će se tijekom subote pomicati od Mađarske prema Poljskoj, no ubrzo će se vratiti zbog jačanja grebena anticiklone sjeverno pa će pri povratku ponovno utjecati na povećanje naoblake, a nije isključena ni prolazna slaba oborina u noći sa subote na nedjelju kako se centar bude pomicao prema jugu.

Hladan će se zrak i unatoč pomicanju ciklone zadržati nad širom regijom oko našeg područja, a čini se kako bi i u novi tjedan mogli ući s temperaturama blago ispod prosjeka, ali vjerojatno uz manje oborina.

Dakle, slijedi nam jedna prava jesenska riječka kiša koje će pasti u većoj količini na čitavom području, no nije to ništa novo za ovaj grad i regiju, dapače, ovakve su ciklone normalne u ovo doba godine pa nemojte da vas iznenade intenzivni pljuskovi, lokalne bujice i dignuti šahtovi jer već od petka započinje višednevna bura.

Ono što bi vas moglo iznenaditi je osjetno zahladnjenje koje će spustiti temperaturu i za oko 10 stupnjeva u odnosu na trenutne vrijednosti, a uz povećanu naoblaku i buru, osjet bi ujutro i navečer mogao biti čak i pomalo zimski.

Detaljna prognoza vremena za PGŽ

Srijeda veći dio dana pretežno vedro, ali uz mogućnost lokalne umjerene naoblake dok će navečer postepeno pristizati sve veća naoblaka. Još do jutra na istoku Kvarnera uz umjerenu do jaku buru, u Gorskom kotaru slab istočnjak, a zatim slijedi okretanje na jugo koje će prema kraju dana ojačati na jako. Jutarnja temperatura na Kvarneru 17 – 22°C, lokalno u zaleđu do 13°C, a u Gorskom kotaru 7 – 12°C. Tijekom dana na Kvarneru 23 – 28°C, a u Gorskom kotaru 18 – 23°C.

Četvrtak već od ponoći uz kišu, posebice u zaleđu Rijeke, a od sredine dana posvuda će biti i lokalnih pljuskova, ponegdje i praćenih grmljavinom, a navečer uz probijanje bure postepeno slabljenje oborina najprije na Kvarneru. Ukupno bi moglo pasti 25 – 70 mm, samo lokalno i preko 100 mm na čitavom području. Puhat će jak jugozapadnjak i jugo, a popodne slijedi postepeno probijanje bure, najprije na sjeveru Kvarnera pa do kraja dana prema jugu. Zapuhat će jaka do olujna bura, lokalno s orkanskim udarima. Jutarnja temperatura na Kvarneru 18 – 23°C, a u Gorskom kotaru 12 – 17°C. Tijekom dana na Kvarneru 19 – 24°C, a u Gorskom kotaru 16 – 21°C. Nailaskom fronte temperatura će pasti za 10°C.

Prikaz ukupne količine oborina tijekom četvrtka. Vidljivo je da će najviše kiše pasti na Kvarneru i Gorskom kotaru zajedno sa Slovenijom. Izvor: Meteoadriatic

Petak oblačan, samo će u gorju padati slaba do umjerena kiša do sredine dana. Puhat će jaka i olujna bura, na istoku Kvarnera s orkanskim udarima pa bi moglo biti ograničenja u obalnom i trajektnom prometu. Jutarnja temperatura na Kvarneru 10 – 15°C, lokalno u zaleđu do 7°C, a u Gorskom kotaru 3 – 8°C. Tijekom dana na Kvarneru 11 – 16°C, a u Gorskom kotaru 5 – 10°C.

Prikaz brzine udara vjetra u petak ujutro. Vidljivo je da će na istoku Kvarnera puhati i do 100 km/h što spada u kategoriju orkansko. Izvor: Meteoadriatic

Subota uglavnom oblačna, popodne i navečer izgledna je slaba do umjerena kiša u gorju, a slabe kiše kratkotrajno može biti i na Kvarneru. Buru će zamijeniti jak sjeverac s olujnim udarima. Jutarnja temperatura na Kvarneru 11 – 16°C, lokalno u zaleđu do 8°C, a u Gorskom kotaru 3 – 8°C. Tijekom dana na Kvarneru 14 – 19°C, a u Gorskom kotaru 8 – 13°C.

Nedjelja također oblačna, manje na Kvarneru nego u gorju gdje i dalje može biti slabe povremene kiše. Puhat će sjeverac. Temperaturno slično ili za stupanj toplije od subote.

Sličan sadržaj