Na meteorološkim kartama proteklih dana može se primijetiti neobičnu “rebrastu” prognozu tlaka zraka, temperature zraka na 850 hPa, a slično se može uočiti i na prognozi vjetra.
“Rebrasto” polje tlaka zraka ukazuje na intenzivne naizmjenične uzlazne i silazne struje iza planinske prepreke u povoljnim uvjetima za nastanak valovitog strujanja, izvijestio je Meteoadriatic.
Za uspješno simuliranje ovih valova, potrebno je da je rezolucija modela dovoljna da model može “vidjeti” pojedinačne valove.
Prema pisanju Meteo-info portala, težinski valovi u atmosferi su brze oscilacije u tlaku zraka na malom području. Najčešće nastaju u područjima frontalnih zona u kojima se odvijaju izraziti procesi vertikalnih gibanja pri čemu dolazi do smicanja vjetra po visini.
No mogu nastati i na rubovima olujnih oblaka gdje dolazi do nestabilnosti te mogu bitno promijeniti polja tlaka zraka i vjetra. Njihova horizontalna valna duljina se može kretati od nekoliko kilometara do nekoliko stotina kilometara, dok im je period u rasponu od nekoliko minuta do nekoliko sati.
Meteotsunami nastaje kombinacijom dvije pojave – stojnih valova ili sešija i težinskih valova u atmosferi. Seši su tu uvijek, a težinski val se pojavljuje povremeno, no to ne znači da će svaki prolazak atmosferskog težinskog vala izazvati meteotsunami.
Nekoliko uvjeta mora biti zadovoljeno da bi došlo do pojave meteotsunamija: Zaljev ili luka izduženog oblika, jak atmosferski poremećaj, kretanje poremećaja u smjeru zaljeva, rezonancija između atmosferskog poremećaja i valova otvorenog mora, obalna rezonancija i topografski efekt.