Ostvarile su se naše najave iz upozorenja na naslovnici o mogućih preko 100 mm kiše mjestimice na širem riječkom području tijekom subote i nedjelje. Za to je zaslužna Genovska ciklona pod čijim smo utjecajem i danas. Iz tog je razloga Platak u ova dva dana zabilježio preko 130 mm kiše (naslovna), a naša postaja u Rijeci, na Pehlinu, blizu 80 mm kiše, uz napomenu da kiša i dalje pada. Tijekom nedjelje na automatskim postajama u PGŽ, što se kiše tiče situacija je sljedeća (do 20:30h): 57 Platak 50 Kosi 40…
VišeDan: 5. siječnja 2014.
Ciklona u Hrvatskoj: Jugo i obilna kiša na Jadranu, rekordi u Zagrebu i na Zavižanu
Na vrijeme djeluje ciklona koja se formirala negdje na području Genovskog zaljeva i lokalno na Jadranu, a posebno na riječkom području donijela i vrlo obilnu kišu, a trenutno se spušta duž Italije prema jugu (naslovna). Nedjelju je obilježilo jako jugo u Dalmaciji, koje je ponegdje, a posebno na srednjodalmatinskim otocima, imalo i olujne udare, zbog čega je promet morem bio otežan, a prema najnovijim informacijama i u prekidu. Ništa bolja siuacija nije ni trenutno. Zbog olujnog juga, u prekidu su katamaranske linije: Rijeka- Rab- Novalja, Jelsa- Bol- Split, Ubli- Vela…
VišeSpasitelji postali žrtvama / Kad se male ruke slože
Proteklih dana pisali smo o zarobljenim članovima posade i putnicima broda “Admiral Šokalski” koji su na Badnjak ostali zarobljeni u antarktičkom ledu. Nakon toga, kineski i australski ledolomac pokušali su osloboditi brod, međutim ni oni nisu mogli protiv i za njih debelog leda. Zatim se došlo na ideju, kad se malo uvjeti smire, da se u pomoć pošalje helikopter s kineskog ledolomca kako bi se dio evakuirali ljudi, što je i učinjeno. Međutim i sami spasitelji ostali su okruženi ledom debljine i do 4 metra i ne mogu nigdje. Stoga…
VišeMoguće zahlađenje sredinom siječnja ?
Današnji najnoviji prognostički materijali upućuju na mogućnost promjene visinskih mlaznih strujanja zraka, sa zapadnih na sjeverne smjerove sredinom siječnja. To bi značilo da bi došlo do slabljenja ciklonalne aktivnosti iznad Atlantika i jačanje anticiklone između Skandinavije i sjeverozapadne Rusije, koja bi sa svoje prednje strane povlačila izrazito hladni polarni zrak na sjeveroistok Europe i na područje Rusije. Istovremeno model ECMWF vidi mogućnost širenja anticiklone s Azora prema zapadnoj Europi. E, sad… tu postaje zanimljivo i neizvjesno! Ako bi se spojile te dvije anticiklone, u tom bi se slučaju one protezale…
Više