Ovih ste se dana zasigurno zapitali kakvo nas proljeće očekuje u naredna tri mjeseca. Poučeni neugodnim iskustvom (pre)obilnih kiša u svibnju 2014. na području jugoistočne Europe i popratnih razornih poplava, zanimanje za dugoročnim prognozama znatno je poraslo.
Nakon zime koja je Europu, za razliku od američkog sjeveroistoka, gotovo doslovce razmazila, brojni su se zabrinuli da bi proljeće moglo nadoknaditi ekstremno vrijeme. Posljednjih godina točnosti i preciznosti dugoročnih prognoza podigle su se na višu razinu, no njihovo shvaćanje nikada ne treba uzeti zdravo za gotovo. Takve prognoze iznose manje detalja iznoseći generalizirajući trend koji je u nekim slučajevima neznatno veći od slučajnog pogađanja.
Prema očitanjima modela za europsko proljetno tromjesečje, stručnjaci na prvo mjesto stavljaju potencijalne opasnosti od poplava u južnoj Europi (aludirajući pritom na centralni dio Apeninskog, ali i na Balkanski poluotok), koja je posljednjih nekoliko mjeseci bila pravo “gnijezdo” ciklona i frontalnih poremećaja. Topljenje snijega u Alpskim predjelima nahranit će izvorišta brojnih rijeka koje spadaju pod crnomorski i jadranski slijev, stoga valja održati spremnost na opetovane scenarije izlijevanja rijeka iz njihovih korita.
Većinski dio Pirenejskog poluotoka, jugoistoka Francuske te krajnjeg mediteranskog istoka Europe mogao bi ostati bez uobičajenih količina padalina, što bi potencijalno moglo ugroziti usjeve, ali i ostatak poljoprivrednog uzgoja.
Temperature u cijeloj Europi trebale bi biti sadržane u okviru višegodišnjih prosjeka i njihovih odstupanja, iako klimatolozi sugeriraju kako u vidu treba imati ipak nešto toplije vrijeme osobito u Rusiji te Skandinaviji.
Odmičući se prema ljetu, čini se kako će Rumunjska i Bugarska, slično kao i zemlje Beneluksa, imati problema s naglim zagrijavanjem kopna koje bi moglo rezultirati učestalim grmljavinskim olujama s obilnom kišom i jakim vjetrovima.
Ukupan dojam tekućeg godišnjeg doba prema svim dugoročnim prognozama ne iskakuje od očekivanog – jer nas je proljeće već odavno naviklo na svoju prevrtljivost. A koliko su sezonski pregledi vremena bili egzaktni, imat ćemo priliku vidjeti već početkom ljeta.
Naslovna: Karta očekivanih količina oborina za proljeće, AccuWeather.com
CFSv2 model: Temperaturne anomalije (2m) za Europu (proljeće 2015.)