Kasno noćas: Kiša meteora Eta akvarida koja potječe od Halleyevog kometa

jeff-berkes-eta-aquarids-2013

Kiša meteora Eta akvarida ukrasiti će večerašnje noćno nebo na sjevernoj hemisferi.

Prikaz putanje Hallyevog kometa; Izvor: Celestia/Scott Sutherland

Spomenuti sjajni Eta akvaridi potječu od Halleyevog kometa te su uz Orionide zapravo rasuti ostatci leda i čestica prašine koji sagore ulaskom u Zemljinu atmosferu.

Halleyev komet je prvi komet prepoznat kao stalni član Sunčeva sustava, uočen davne 240. godine prije Krista, no periodičnost mu je uočena tek 1758. godine.

Ophodno vrijeme mu je 75 godina, a dvaput godišnje, kada se Zemlja nađe na mjestu gdje je prolazila njegova putanja meteorska kiša Eta akvarida (početak svibnja) te Orionida (kraj listopada) jasno nam dokazuje njegovu prisutnost.

Najoptimalnije vrijeme promatranja je u kasnim večernjim, odnosno ranim jutarnjim satima, između 3 sata do izlaska sunca. Valja napomenuti kako će nebeski prizor kvariti svjetlosno zagađenje Mjeseca koji je u fazi uštapa.

Vremenski uvjeti za promatranje kiše meteora na večerašnjem nebu biti će razmjerno povoljni, ovisno o količini prisutne naoblake. Rijeka i okolica, Krk, Cres, Rab i sjeverni dio Lošinja imat će optimalne uvjete za promatranje ovog astronomskog događaja.

Naslovna: Arhivska fotografija kiše meteora Eta akvarida; Izvor: NASA

Sličan sadržaj