Može li Platak već s idućom kišom stići do 1000 mm u studenom?

linkclick-aspx

Omiljeno zimsko, a u novije doba i ljetno izletište Riječana, Platak, poznato je po ekstremim vremenskim prilikama. Zbog svog položaja i utjecaja i planinske i primorske klime, nerijetko se nađe na udaru obilnog snijega, kiše i olujnog vjetra.

Ovog studenog, prema podacima automatske postaje, našao se na meti vrlo obilne kiše. Do danas je u studenom izmjereno 591.6 mm, što je ekstremna brojka čak i za Platak.
Taj će ekstrem dodatno rasti jer se do nedjelje očekuje nova vrlo obilna kiša. U najgorem slučaju može pasti čak 400 mm kiše, kako sugeriraju neki (ne svi) modeli.
Čak ako se i ne dogodi taj ektrem, past će velika količina kiše, a gledajući prognostičke karte do kraja sljedećeg tjedna, ni tih 1000 mm ne bi trebalo predstavljati problem.

Trenutno na Platku još uvijek ima snijega na tlu, ali i to će se istopiti s nadolazećim zatopljenjem. Maglovito je i tmurno uz 3°C.

Nije samo Platak poznat po obilnim oborinama. Tu je i Crni Lug koji često zna dobiti također obilnu količinu kiše, a u prosjeku dobije i 2500 mm godišnje.

Ovako izgleda 10 najkišovitijih automatskih postaja u PGŽ, do sada u studenom. Ujedno su to i najkišovitije automatske postaaje u Hrvatskoj.

592 Platak
317 Marčelji
302 Bjelolasica
264 Cernik
260 Rijeka (Rujevica)
259 Čavle
236 Rijeka (Pehlin)
197 Poljane
195 Preluk, Njivice
193 Rijeka (Vežice)

Sve postaje su s riječkog područja i Gorskog kotara, a mnoge od njih će idućih dana povećati količinu kiše i 200-njak mm!

Rijeka (opet) u lovu na rekord: DHMZ izdao narančasto upozorenje za obilnu kišu
U petak i subotu obilna kiša i jak vjetar

Sličan sadržaj