Početak klimatološkog proljeća uz dva poremećaja u novom tjednu

Clipboard01

Nakon prevrtljive veljače, evo nas već i u ožujku, a njegovog prvog dana ujedno je i početak klimatološkog proljeća.

Obilježava ga visoka naoblaka, ne samo nad našim područjem već i nad većim dijelom Hrvatske (slika: NASA). Oblaci su stigli kao najava onoga što slijedi tijekom sutrašnjeg dana.

Radi se o frontalnom poremećaju koji se sa sjeverozapada Europe približava našem području, a uglavnom će tijekom ponedjeljka utjecati na vrijeme kod nas.

Nakon njega vrijeme će se samo prolazno stabilizirati, a već od sredine tjedna utjecaj nove jače promjene vremena koja će biti jača nego prva uz zimska obilježja vremena.

Zima će time pokazati kako ne namjerava tako lako otići s ovih prostora. U tome idu u prilog i karte koje su počele prikazivati i tipično zimski raspored sustava.

Vratimo se prvom događaju. Sa sjeverozapada Europe prema našem području kreće se frontalni poremećaj koji bi u poslijepodnevnim satima ponedjeljka trebao stići i do našeg područja.
On će doći u sklopu ciklone nad Skandinavijom, a s njegovim prodorom na sjever Jadrana, doći će i do formiranja plitkog centra.
Sinoptičku situaciju za ponedjeljak u 13h možete vidjeti na sljedećoj slici

PONEDJELJAK
U takvim okolnostima, a posebno kad se formira plitki centar, na području PGŽ očekujemo mjestimice i preko 30 mm kiše. To se posebno odnosi na područje Gorskog kotara, dijela istočnog priobalja i na istočnom dijelu riječkog područja. Najmanje kiše na zapadnom dijelu otoka, ali i na krajnjem jugozapadu područja.
Bit će vjetrovito pa je u Velim vratima moguće doživjeti i olujne udare jugozapadnog vjetra, u Kvarneriću juga. Jakog jugozapadnjaka može biti i na području Gorskog kotara, dok će na preostalim ne spomenutim područjima vjetar biti uglavnom slab do umjeren, u krajnjem slučaju umjereno jak.
Temperature zbog tog dotoka vlage i topline, bit će iznad prosjeka za doba godine.
Na kraju, vezano za ponedjeljak, ne treba iznenaditi i pojava sunčanih razdoblja, a možda čak bude i uvjeta za prvu ovosezonsku grmljavinu.
Zaključak je da će se raditi o jednoj pravoj proljetnoj promjeni vremena.

UTORAK
Već do ponedjeljka kasno navečer poremećaj će odmaknuti dalje na jugoistok, a plitki centar iz sjevernog Jadrana brzo se popuniti, ostavljajući prostora i razvedravanju, odnosno prolaznoj stabilizaciji vremena, zbog samo prolaznog jačanja anticiklone.
Malo će bura ojačati, kako to obično biva nakon ovakvih i sličnih promjena, ali se temperatura neće bitnije mijenjati.

SRIJEDA
Na nove oblake nećemo dugo čekati. Oni će nam stići već tijekom srijede sa približavanjem jače hladne fronte sa sjevera, zbog koje će se u Sredozemlju formirati sekundarna ciklona. Za razliku od promjene vremena početkom tjedna, ova će promjena biti osjetno izraženija i donijet će osjetniji pad temperature zraka.

Već u poslijepodnevnim satima srijede u Gorskom kotaru bi trebao početi snijeg, dok će na Kvarneru biti kiše, lokalno i izraženije, a mogući su i pljuskovi s grmljavinom. Osim u Gorskom kotaru, tijekom srijede snijeg je od poslijepodnevnih sati moguć i na najvišim predjelima istočnog riječkog zaleđa, primjerie na području Zlobina.
Uz oborine, bit će i bure, koja može imati olujne udare. S takvim razvojem događaja, doći će i do osjetnijeg pada temperature u odnosu na protekle dane.

ČETVRTAK
Tijekom četvrtka nastavit će se pretežno oblačno vrijeme. U Gorskom kotaru padat će snijeg, kojeg tijekom dana može pasti i novih 20-ak cm. Slično vrijedi i za zlobinsko područje, gdje će jaka bura s olujnim udarima stvarati zapuhe.
Na Kvarneru manje oborina, a snježna granica spustit će se na oko 400 ili 500 metara pa ta područja mogu vidjeti i nešto snijega.

Snijeg neće biti primarna briga stanovnika na obali, već kako to uobičajeno biva, bura, koja će puhati olujnom snagom s orkanskim udarima. Slično vrijedi i za najvjetrovitije dionice kroz Gorski kotar, s time da će zbog prisutnosti snijega, uvjeti biti znatno otežani.

Još jednom ćemo naglasiti kako će tijekom srijede i četvrtka u Gorskom kotaru mjestimice pasti i preko pola metra snijega, a vjetar će odatno stvarati poteškoće u prometu.
Na Kvarneru naglasak na buru i kišu, s time da će u četvrtak biti više bure nego kiše. Posvuda osjetno hladnije.

Od petka do kraja tjedna moguća je stabilizacija vremena, s time da bi u Gorskom kotaru ostala mogućnost za povremen i slab snijeg.

Sličan sadržaj