Najnovije izvješće o prognozama za sezonu uragana na Atlantiku izradila su dva znanstvenika Sveučilišta u Coloradu (SAD). Koltzbach i Grey su sukladno izlazima prognostičkih modela, nadolazeću sezonu uragana koja u pravilu traje od lipnja do kraja studenog, ocijenili ispodprosječnom.
Prema dobivenim rezultatima, sezona 2015. trebala bi imati 7 tropskih oluja, 3 uragana, 1 intenzivniji uragan te akumuliranu energiju ciklona (ACE)* 40. U odnosu na prosjek, koji iznosi 12 tropskih oluja, 6.5 uragana i 2 intenzivna uragana te ACE 92, vidljivo je da su podatci za 2015. ispod te razine.
Također, mogućnosti da jači uragan pogodi istočnu obalu SAD-a, Meksički zaljev ili prostor Kariba upola su smanjene za svaku od navedenih regija pojedinačno.
No ako se prognoze za ovu godinu i obistine, neće biti prvi put da se u godini El Niña reducira broj uragana na Atlantiku – slične situacije zbile su se 2014.,1993., 1987. i 1957. godine. U tih 5 navedenih godina zajednička karakteristika je hladnija površinska temperatura oceana, s prosjekom od 8 tropskih oluja, 4 uragana te 2 jaka uragana.
Koltzbach i Grey dobivene su podatke poduprli s dvije bitne činjenice.
Kao prvu naveli su intenzivniji El Niño koji je u svojim početcima. Temperatura mora prema posljednjim je mjerenjima na području istočnog Pacifika za 0.7°C veća od prosjeka. U razdoblju od kolovoza do listopada brojni modeli prikazuju kako će se efekt El Niña pojačati – ECMWF vidi kako bi u rujnu temperaturno odstupanje moglo dosegnuti 1.7°C. Na području Atlantika, ovakav trend će povećati brzine i učestalost visinskih vjetrova te proizvesti smicanje vjetra koje ima tendenciju razarati formirane olujne sisteme.
Unutar druge činjenice, znanstvenici sa Sveučilišta u Coloradu navode kako su površinske temperature mora od 10° do 20° sjeverne geografske širine od afričke obale do Kariba u ožujku 2015. bile znatno niže od višegodišnjih prosjeka. Takvo hlađenje izravna je posljedica pojačane sjevernoatlantske oscilacije (NAO) od studenog 2014. godine. Zbog hladnijeg mora, tlak zraka nad vodenom površinom takvih fizikalnih svojstava viši je nego uobičajeno, što je još jedna nepovoljna okolnost za formiranje tropskih oluja i uragana.
Međutim, znanstvenici uz svoje izvješće iznose i upozorenje u kojemu se posebno referiraju na stanovništvo obalnih područja zemalja Meksičkog zaljeva, Antila te istočne obale SAD-a. Naglašavaju kako se za svaku sezonu uragana moraju pripremiti jednako, bez obzira na rane sezonske prognoze, pritom navodeći kako je dovoljan jedan uragan koji može počiniti štetu nezamislivih razmjera. Kako je travanj period u kojemu su promjene temperatura mora najdinamičnije, treba istaknuti kako se situacija još može dodatno “zakuhati” i promijeniti izlaz ovih modela.
Britanski tim za procjenu rizika tropskih oluja (TSR) ima slična viđenja sezone uragana na Atlantiku kao i sveučilišni dvojac, dajući 50 % mogućnosti da će sezona biti ispodprosječna, ali uz barem 2 intenzivna uragana.
NOAA-in tim koji se bavi mjerenjima vezanim uz trenutnu formaciju El Niña, daje 70% mogućnosti za njegovo nastavljanje u ljetne mjesece te 60% da će potrajati do jeseni i biti nešto izraženiji nego u prethodnim pojavljivanjima.
Za sve iznesene podatke znanstvenici i prognostičari još čekaju korekcije i vezane detalje, koje će timovi objaviti u ljetnom ciklusu procjene sezone uragana, i to početkom lipnja.
* Akumulirana energije ciklona je mjera korištena od strane NOAA-e za izražavanje aktivnosti tropskih ciklona u sezoni.
Naslovna: Uragan Gonzalo (2014.) viđen iz Međunarodne svemirske postaje; izvor: Alexander Gerst, wunderground.com