Riječani su tijekom nestabilne nedjelje mogli prisustvovati uistinu rijetkom meteorološkom fenomenu. U poslijepodnevnim satima na moru se, 200 metara od kontejnerskog terminala, formirala manja pijavica koja je potom svoje kretanje nastavila u smjeru brodogradilišta Viktor Lenac, gdje se i raspala. Nesvakidašnji prizor svojim je aparatom zabilježio Damir Car koji nam je i poslao fotografije.
VišeDan: 30. svibnja 2016.
Nedjeljni “smak svijeta” na Kvarneru, lokalno palo i do 40 mm kiše, zabilježena i pijavica/ Nestabilno i do kraja tjedna
Nakon sunca i topline u danima prije nedjelje, stigla je i ciklonalna nedjelja. Ciklona sa Sredozemlja premjestila se nad srednju Europu i donijela osjetno vlažniji i nestabilniji zrak. Već tijekom prijepodnevnih sati na Kvarner su počeli pristizati oblaci, da bi u poslijepodnevnim satima već bilo i lokalnih nestabilnosti. Glavnina zbivanja dogodila se iza 20h kada se preko Kvarnera premještala fronta donoseći pljuskove s grmljavinom te se dalje premještala u Gorski kotar. Tijeko nedjelje u riječkom akvatoriju zabilježena je čak i PIJAVICA PRED RIJEKOM!. Najviše kiše od automatskih postaja zabilježila je…
VišeU nevremenu u Njemačkoj smrtno stradalo troje ljudi / U Francuskoj od udara groma ozlijeđeno šezdesetoro djece
Nestabilnosti nisu zaobišle ni srednju Europu. Jako nevrijeme pogodilo je za vikend dijelove Njemačke pri čemu je život izgubilo troje ljudi. Najjače je pogođen južni dio zemlje. Zbog obilne kiše došlo je do poplava i odrona te do izlijevanja rijeka iz korita. Njemačkoj se tijekom ponedjeljka sprema nova fronta, zbog čega je na snazi i crveno upozorenje. U Francuskoj je u subotu također bilo jačih nevremena, a u subotu je u sjeverozapadnoom dijelu Pariza, od udara groma ozlijeđeno šezdesetoro djece koji su se igrali u parku, osmoro ih je teže…
VišeZnanstvenici otkrili zašto su mongolska osvajanja predvođena Džingis-kanom zaustavljena pred Hrvatskom
Godine 1241. velika mongolska vojska, koja je dotad već osvojila pola svijeta, upala je u Mađarsku i Poljsku i porazila tamošnje branitelje, ali samo godinu poslije, iako većeg otpora nije bilo na vidiku, Mongoli su iznenada odustali od daljnjeg pokoravanja Europe, spakirali se i vratili nazad. Povjesničari uglavnom nagađaju zašto. Nova studija međunarodnih znanstvenika, temeljna na proučavanju godova, ukazuje da su Mongole na povlačenje natjerale hladnoća i vlaga. Godine 1206. plemenski ratnik Džingis-kan krenuo je iz sjeverne Mongolije u osvajanje svijeta. Njegova bezobzirna taktika pokoravanja i lojalne konjaničke horde brzo…
Više