U prošloj našoj analizi pisali smo o činjenici da brojni parametri upućuju na mogućnost razvoja pravih zimskih situacija u skoroj budućnosti (AO indeks, zatopljenje u stratosferi, prekrivenost snijegom itd). Upravo to se potvrđuje i dalje. Snažna anticiklonalna blokada na Atlantiku koja seže sve do Grenlanda uz spuštanje fronti prema južnijim područjima koje će u sklopu svojih ciklona povlačiti veću hladnoću prvo na sjever Europe, a zatim do sredine mjeseca studenog i južnije. To spuštanje fronti, može značiti i ciklonama aktivno Sredozemlje, štoje uz blok na Atlantiku dobitna kombinacija za dolazak…
VišeDan: 29. listopada 2016.
Završava ljetno računanje vremena
Posljednje nedjelje u mjesecu listopadu, prestaje ljetno računanje vremena. Tako će se i ove nedjelje u 3h ujutro kazaljke na satu pomaknuti za jedan sat unatrag, tj. na dva sata. Ovim činom ne počinje zimsko računanje vremena, kako je uvriježeno mišljenje, već se vraćamo samo na svoje “normalno” CET vrijeme na koje se, zadnje nedjelje u ožujku dodaje 1 sat, čime počinje ljetno računanje vremena. Ovime na snagu stupa i propis o obaveznim dnevnim ili kratkim svjetlima na vozilima 24h dnevno. Sve je više upitan efekt pomicanja sata, pa brojne…
VišeRekordno niske površine pod morskim ledom – na oba pola
Globalni morski led nalazi se na prekretnici – i to ne dobroj. Nakon rekordno tople i blage zime, morski led na Arktiku po količini svog izostanka izjednačio se s 2007. godinom, drugom rekordnom godinom od početka satelitskih mjerenja 1979. godine. Još je sve izraženije ovog mjeseca kada će se vjerojatno raditi o rekordno niskoj prekrivenosti morskog leda u listopadu, objavili su u američkom Nacionalnom centru za istaživanje podataka o snijegu i ledu (NSIDC). S Arktikom to nije ništa čudno, međutim, ove godine i Antarktika doživljava slično. Trenutno je riječ o…
VišeZemlja iz svemira danas, ali i 70 godina prije (FOTO)
Prva slika Zemlje iz svemira snimljena je prije 70 godina, a od tada do danas snimljen je niz takvih slika, uz napredak tehnologije. 24. listopada 1946. godine američka je vojska lansirala V-2 raketu koja je snimila prvu sliku Zemlje iz svemira. Fotografija je snimljena kamerom objektiva 35 mm, koja je bila pričvršćena na raketu. Snimljena je s visine od 105 km, malo ispod službene granice Zemlje i svemira. Od tada je snimljen niz fotografija Zemlje; Izvor: NASA. Gemini XI, 1966. Skylab, 1974. STS-9 Discovery, 1983. Mir s Discoverya, 1995. Zemlja…
Više