Ovih dana smo svjedoci iznadprosječne topline, u srcu klimatološke jeseni. Toplina će potrajati još (barem) 10-ak dana. Reći će jedni da je riječ o tzv. babljem ljetu, a drugi da je riječ o tzv. indijanskom ljetu.
Pojam “bablje ljeto” se javlja u većem dijelu Europe, te postoji više teorija porijekla ovog pojma. Po jednoj od teorija, ime ove pojave izvedeno je od naziva za niti paučine kojom mladi pauci jedre u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su “bapske vlasi” (od baba = stara žena, vještica). U većini europskih jezika pojam je najčešće poznat kao “bablje ljeto”, ali se javljaju i drugi oblici, vezani uglavnom za neki jesenski blagdan, kao što su “Miholjsko ljeto” i “Martinjsko ljeto”. Bablje ljeto je produženo razdoblje toplog i suhog vremena, koje se javlja nakon kalendarskog početka jeseni.
Jučer u 14 sati Rijeka je mjerila 24,2°C, što je još uvijek daleko od rekorda za mjesec listopad. Na riječkom području temperaturni rekord u listopadu izmjeren je 1956. godine, 1. listopada, kada je u Rijeci dnevna temperatura zraka bila čak 28,8°C. Prošle godine, u razdoblju između 13. i 19. listopada, dnevne temperature zraka na riječkom području kretale su se između 22 i 24 stupnja (slično kao i ove godine).
– Znači i lani je u ovo doba godine bilo toplije od prosjeka. Postoje posebnosti, ali nije svaka godina rekord – kaže Ivan Novak za Novi list. Inače, sredinom listopada do sada je najviša izmjerena temperatura zraka u Rijeci iznosila 28,3 stupnja, a izmjerena je 14. listopada 2000. godine.
Traje li “bablje” ljeto, ili pak “indijansko” ljeto, varljiv kratkotrajni period sunčana vremena tijekom jeseni, kad zima može iznenada stići, odabir prepuštamo vama.