Indeks Arktičke oscilacije na najnižoj vrijednosti od 2002. godine / Prolazno slabi ciklonalna aktivnost na Atlantiku


Sinoptičku kartu Europe trenutno možemo podijeliti na 2 dijela, od jugozapada preko zapada do sjevera proteže se ciklonalna aktivnost, dok je na istoku anticiklona koja širi svoje područje od Crnog mora zapadnije. Zanimljivo, Hrvatska nije pod dominantnim ujecajem niti ciklone niti anticiklone. Tlak je povišen i u porastu.

Trenutno je najjača ciklonalna aktivnost na području od UK do Skandinavije, a nešto slabija oko Španjolske i Portugala. Nešto od tih nestabilnosti dođe i do samog Sredozemlja, ali nema snage za nešto više. Sve ostane na oblacima i slaboj kiši. Sve navedeno lijepo se može vidjeti na sljedećoj satelitskoj snimci.

Istovremeno, na slici ispod možemo vidjeti kako se Atlantikom proteže anticiklonalni greben koji će označiti privremeni prekid ciklonalne aktivnosti. To znači stvaranje anticiklonalnog bloka koji bi prema prognozama modela, prekinuo zonalno strujanje s Atlantika kojima bi se ciklone redale jedna za drugom, kao što je sada bio slučaj.

Samim time indeks Sjevernoatlantske oscilacije (NAO) poprimit će pozitivnu vrijednost, dok indeks Arktičke oscilacije nije bio ovako nizak još od 2002. godine. Što su NAO I AO indeksi?

AO- znači i izostanak ciklonalne aktivnosti na Arktiku tako da je hladnoća počela “curiti” na područja jače ciklonalne aktivnosti, a to je u ovom slučaju Azija i sjeveroistok Kanade, što u ovom trenutku nije baš najbolja vijest za ljubitelje zime.

Karta akumuliranog snijega na tlu u Aziji do iduće subote po modelu ECMWF

Sličan sadržaj