Noćno nebo sa srijede na četvrtak pripremilo nam je još jednu astronomsku poslasticu. Kiša meteora Lirida (ili meteorski roj, dolazi sa zviježđa Lire) pojavljuje se svake godine oko 20. travnja, a stiže s putanje kometa Thatcher (C/1861 G1) koji prolazi kraj Zemlje.
Pojam meteorskog roja vežemo isključivo uz sitne krute čestice koje uđu u Zemljinu atmosferu, nekada su bile dijelovi kometa. Kada takve čestice dođu u kontakt sa zrakom iz atmosfere, njihova ogromna kinetička energija počinje prelaziti na atome u atmosferi i manifestira se u obliku topline. Atomi se tom prilikom ioniziraju i zasvijetle, što naše oko registrira kao svjetleći trag na nebu.
Ovo nije jedina kiša meteora nad našim područjima, uz Liride poznajemo i Andromedidie, Leonide, Geminide, a svakoga ljeta (u prvoj polovici kolovoza) zbiva se i ona najpoznatija pod nazivom “Suze sv. Lovre”, odnosno Perzeidi.
Zanimljiva je i činjenica kako je ova kiša meteora opažena već prije 2500 godina, a u bilješkama se pronašlo kako je posebno izražena bila 15. godine pr.Kr. .
Promatrači noćnog neba u prosjeku su vidjeli 10-20 unutar sat vremena, iako je u povijesti bilo slučajeva kada je zabilježeno i do 90 meteora po satu (1922.,1982. godine). Najbolje doba noći za usmjeravanje pogleda u nebo bilo je između ponoći i pet sati ujutro, uz neophodni uvjet da je nebo vedro – što nas je ovoga puta i poslužilo.
Naslovna: Fotografija Lirida 23. travnja 2015. (duga ekspozicija); izvor: centrometeoitaliano.com