Nova NASA-ina satelitska misija, pod nazivom SMAP, u ovim trenucima kruži iznad Zemlje, nakon što je u subotu lansirana, a informacije dobivene od nje postat će “sveti gral” znanstvenicima diljem svijeta, jer bi se proučavanjem vode iz tla, u budućnosti mogle predvidjeti ekstremne vremenske prilike.
Prognoziranje vremena, ali i ponašanja klime, posebno kad se radi o opasnim meteorološkim događajima poput suša, jakih oluja i poplava, pravi je izazov. Unatoč silnom napretku u prognozi vremena, rezultati su i dalje prilično obeshrabrujući.
Zemljina atmosfera kaotično je mjesto. Pod utjecajem je Sunca i svemira odozgo, oceana i tla odozdo. U cijeloj toj zbrci toliko je preturbacija i smetnji koje u svoje proračune uračunavaju prognostički modeli pokretani superračunalima da bi uopće shvatili što se događa, a meteorolozi su ti koji svojim znanjem i iskustvom, na temelju izlaza modela, pokušavaju dati kvalitetnu prognozu.
Jedan od važnih aspekata svega je voda i postoji nekoliko satelita u orbiti koji prate samo vodu, kako onu u atmosferi tako i onu u sustavima rijeka, jezera i mora diljem svijeta. Do sada, postojao je i nedostajući komad slagalice, s obzirom da se velika količina vode nalazi u tlu. Nije se znalo koliko te vode ima, i kako se voda u tlu ponaša s odmakom vremena.
Upravo to je cilj NASA-ine SMAP misije, dati odgovore na spomenute dileme, a time će se još više povećati preciznost vremenske prognoze.
Iz NASA-e kažu kako je započela trogodišnja misija, koja će “zagrebati” ispod površine našeg planeta, kako bi se proširila ključna shvaćanja ključnih komponenti Zemljinog sustava, vode, svjetlosti i ugljika koji omogućavaju život našem planetu.
SMAP kombinacija radarskih i radiometarskih instrumenata bit će usmjerena 5 cm ispod tla, kroz oblake i umjereni biljni pokrov, noć i dan, kako bi se proizvele visokorezolucijske najpreciznije karte vode u tlu, ikad snimljene iz svemira.
Misija će poboljšati klimatske i vremenske prognoze i omogućiti znastvenicima lakše praćenje suše na nekom području, bolje predviđanje poplava uzrokovanih obilnim kišama ili topljenjem snijega, a to su informacije koje u konačnici znače i spašene živote i imovinu.
Dodatno, s obzirom da rast biljaka ovisi o količini vode u tlu, bit će lakše predvidjeti buduće prinose, a u konačnici znači i na vrijeme upozoriti da će negdje nastati opasnost od gladi.
Lansiranjem SMAP-a u subotu, završio je NASA-in 11-mjesečni ambiciozni plan u kojem je lansirano 5 satelitskih misija koje imaju zadatak nama bolje predočiti promjene koje se neminovno događaju na Zemlji. Podaci će se koristiti za praćenje globalnog kretanja vode, odnosno s njima će se moći na vrijeme intervenirati u kritičnim područjima kao što su poljoprivreda i vodni resursi.
SMAP će također moći detektirati je li tlo zaleđeno ili odleđeno. Detektirajući varijacije u vremenu proljetnog otapanja i brzine rasta biljaka, moći će se čak vidjeti koliko biljke, koje su pluća naše Zemlje, uklone ugljika iz atmosfere tijekom jedne godine.
Uz toliko tehnoloških inovacija i vremenska prognoza postat će sve točnija.