Ocjena travnja: Vrlo sušan uz temperature u okvirima prosjeka

4_2015oborina

Ulaskom u novi mjesec – svibanj, odlučili smo detaljnije sagledati kakvo nam je vrijeme donio travanj 2015. godine.

Uz podatke i grafikone koje smo sakupili od strane DHMZ-a, a neke od njih i sami izradili – ponovno vam donosimo pregled proteklog mjeseca na državnoj, zatim i županijskoj razini.

Problematika mjeseca ovoga puta je nedovoljna količina oborina. Iako su se temperature većinom držale u razini prosjeka, uz manja odstupanja, oborine su na preko 85 % hrvatskog teritorija ostale ispod razine prosjeka.

ODSTUPANJE SREDNJE TEMPERATURE ZRAKA ZA TRAVANJ 2015.

Prema karti temperaturnih odstupanja DHMZ-a, toplije od normale bilo je u Primorsko-goranskoj, Zagrebačkoj te Vukovarsko-srijemskoj županiji, u Zagorju, gornjem dijelu Posavine i Međimurju. Sagledamo li sveukupnu situaciju, slika travanjskih temperatura nije toliko iskakala iz okvira danih prosjekom.

ODSTUPANJE KOLIČINE OBORINE ZA TRAVANJ 2015.

Travanjske oborine pričaju neku drugu priču – samim pogledom na kartu DHMZ-a vidljivo je kako 4/5 hrvatskog državnog prostora ocijenjeno sušnim.
Konkretnije, samo su Splitsko-dalmatinska i dio Sisačko-moslavačke županije dobili dostatne količine kiše.

Ako aktualnu situaciju usporedimo s travnjem 2014. (podatci za Rijeku, DHMZ), primili smo samo trećinu prošlogodišnjih.

Rijeka – kumulativna količina oborina za travanj 2014.; DHMZ

… travanj 2015.


OPISNA SITUACIJA VREMENA PREMA DEKADAMA ZA PGŽ

Vjerujemo kako je najupečatljivije za prvih deset travanjskih dana bio upravo hladan i kišovit Uskrs te Uskrsni ponedjeljak koji je snježnim oborinama počastio Gorski kotar, a nekoliko pahulja dolepršalo je i do riječkog Korza. Uz pad temperature ponegdje i za više od deset stupnjeva Celzijevih i buru koja je uz zatvaranje prometnica i obustavu nekih trajektnih linija pridonijela pojačanom osjetu hladnoće, prva dekada je bila ispodprosječno topla.

Osjetno toplije vrijeme koje je uslijedilo, travanjskom je vremenu zadalo dašak ljeta uz temperature koje su uvjerljivo prelazile dvadesetke.
Uz dotok vlažnijeg zraka južnih strujanja, nisu izostale ni kratkotrajne promjene vremena, koje su se u travnju pretežno odvijale u dane vikenda.
Polovinom travnja temperature su dosegle 25°C.

Posljednjih deset dana, uz toplo i pretežno suho vrijeme prema svojem kraju trebalo nas je iznenaditi većim količinama kiše krajem mjeseca, no uslijedilo je razočaranje. Najavljivana kiša ostvarila se tek s 20-30% količine.

KRETANJE DNEVNIH TEMPERATURNIH MAKSIMUMA PO DEKADAMA U TRAVNJU 2015.

Uz tri izabrane reprezentativne lokacije meteo-postaja (Rijeka, Mali Lošinj i Parg) pratili smo kretanje dnevnih maksimalaca (izraženih u °C) tijekom sve tri dekade u mjesecu te temperaturne prosjeke maksimalnih temperatura prikazali u grafovima vlastite izrade. Najveći skok tempratura odvio se upravo između prve i druge dekade.

Rijeka – Kozala

Mali Lošinj

Parg – Čabar

KUMULATIVNE KOLIČINE OBORINA PRIKAZANE PO DANIMA (DHMZ)

U tri naredna grafička prikaza uočljivo je kako je kraj 4. mjeseca bio oborinski najbogatiji (desno), ali ne u dovoljnoj mjeri u usporedbi s višegodišnjim srednjim iznosom (lijevo).
Nastavljanjem ovog trenda u narednim ljetnim mjesecima započeta suša mogla bi se ozbiljnije zahuktati.

Rijeka – Kozala

Mali Lošinj

Parg – Čabar

Naslovna: DHMZ

Sličan sadržaj