Žega usred rujna – ovako se na najednostavniji način može opisati ono što se s vremenom događalo tijekom četvrtka, posebno na istoku Hrvatske, ali i u susjednoj BiH.
Živa u termometrima u Slavoniji tako je rasla i do 38°C – 37.7°C izmjereno je u Slavonskom Brodu i na osiječkom aerodromu. U gradu Osijeku izmjereno je 37.4°C.
Uz takve temperature postavljena su i 3 nova rujanska rekorda. U Slavonskom Brodu rekord je popravljen za 2.2°C, u Osijeku za 0.3°C, a u Sisku sa izmjerenih 35.0°C, rekord je popravljen za 0.1°C.
Nadomak rekorda bio je Šibenik sa 35.2°C, ali mu je isti izmakao za 0.2°C.
Još je gora situacija u četvrtak bila u susjednoj BiH. Zenica je bila uz talijansku Amendolu najtoplija u Europi s izmjerenih 40.2°C. U Banja Luci je izmjereno 39°C, Tuzli 38°C, a u Sarajevu 37°C.
Vrućine nisu poštedjele niti Srbiju, Crnu Goru, Italiju, a nastavit će se i tijekom petka.
Za PGŽ smo napomenuli još ranije da ove vrućine neće toliko osjetiti kao ostali krajevi Hrvatske. Tako su Rijeka i Mali Lošinj imali tek 30°C, a Rab 31°C, dok je u Pargu izmjereno daleko najugodnijih 24°C.
Temperature mora na Kvarneru su 21 do 23°C, ali je zato u Poreču i Mljetu toplih 25°C.
Petak ne nosi neku promjenu, očekuju se vrlo slični uvjeti, a ponegdje u Hrvatskoj može pasti još poneki rekord. Naravno, za PGŽ stoji da će na Kvarneru biti vruće, ali ne kao u ostatku zemlje, dok će u Gorskom kotaru biti vrlo toplo.
Naši predjeli tako će se iz povijesne rujanske vrućine izvući prilično neokrznuti, a već tijekom subote temperature će biti niže, posebno u nedjelju.
U subotu mogućnost mjestimične kiše, koja će se povećati u nedjelju kada će zapuhati i bura uz jačanje.
Slično vrijeme nastavit će se zatim i u prvom dijelu novog tjedna s naznakom da bi kalendarska jesen mogla započeti u skladu sa svojim nazivom.
Naslovna: Dario Grubišić