Ciklona pred kraj djelovanja ponovno donijela snijeg riječkom području (FOTO) / U novom tjednu obilan snijeg Gorskom kotaru i zaleđu Rijeke

flego, hreljin

Po odlasku duboke ciklone koja je riječkom području donijela prvi ovogodišnji snijeg, vrijeme se nije dugo smirilo. Naprotiv, već s prvim satima nedjelje počelo je formiranje nove ciklone nad Italijom.

Subota je bila promjenjivo oblačna, a nad Cresom se stvorio olujni oblak iz kojeg je u najvišm predjelima otoka padao snijeg uz grmljavinu. Snijega je bilo i u Gorskom kotaru, a susnježice u riječkom zaleđu, niže od toga povremena i slaba kiša.

Putanja ciklone bila je prilično čudna. Sa sjevera Italije kretala se prema zapadu, a zatim kroz Ligursko i Tirensko more stigla i do juga Italije, a potom i južnog Jadrana. U takvom razvoju situacije nije donijela nešto previše oborina, a o tome najbolje svjedoče podaci o količini oborine u nedjelju ujutro: Delnice 19 mm, Mali Lošinj 6 mm, a sve ostale postaje manje od toga, s time da je u Rabu kiše bilo u tragovima.

Tijekom nedjelje, ona se pomaknula prema srednjem Jadranu i automatski je više oborine uz zahladnjenje po visini počelo pritjecati nad cijelo područje. Oborine i zahladnjenje rezultirale su snijegom u središnjim i istočnim dijelovima Istre, podno Učke, u riječkom zaleđu, na području Rijeke, iznad 250 metara, a oborine su sve odvukle i na noć na ponedjeljak. Naslovna: Hreljin, foto: Denis Flego
Snijega još uvijek ima u Gorskom kotaru, a na istoku Kvarnera kiše, no očekuje se tijekom noći prestanak oborina i razvedravanje.

Prikaz gdje je sve padao snijeg, Pljusak.com

Radar, ARSO

Rabac, foto: David Faraguna

Begovo Razdolje, Foto: Filip Šebalj

Čvor Pazin, foto: Robert Pichler

Fužine, foto: Antonio Šipek

U blizini Meje, foto: Zoran Mančić

Od Delnice prema Rijeci, foto: Haris Ibričić

Delnice

Učka, foto: Vedran Adamec

NAJAVA BUDUĆEG VREMENA

Stabilizacija će trajati samo tijekom ponedjeljka s time da na istoku Gorskog kotara još može biti slabog snijega. Na Kvarneru djelomice sunčano, a porast naoblake dogodit će se navečer.

A onda od utorka do subote dvije ciklone s puno oborina, svaka od njih donijet će obilniji snijeg krajnjim dijelovima riječkog zaleđa i Gorskom kotaru, a snježni pokrivač moguć je i u najvišim predjelima grada Rijeke te na najvišim predjelima Krka i Cresa.
Uz obalu i na otocima većinom kiša, susnježica je moguća uz obalu sjevernog dijela, a s obzirom na jako graničnu situaciju, u krajnjem slučaju možda malo snijega padne i na sjevernom dijelu obale.
Bit će i bure koja u drugom dijelu tjedna može ometati ili prekidati promet.

Još jednom napominjemo da je situacija jako granična te da bi u nekim terminima kiša mogla padati čak i iznad 250 metara visine.

UTORAK
U utorak u prvom dijelu dana vedrije, ali bi se pred jutro ili s jutrom moglo potpuno naoblačiti uz početak prvih oborina, a one će pristizati od duboke ciklone koja će iz zapadnog Sredozemlja ići u smjeru istoka.
Kako će nad nama po visini biti -5°C, moglo bi se lako dogoditi, ukoliko sunce izostane da dobar dio riječkog područja i viši dijelovi Krka i Cresa sa Gorskim kotarom od početka oborina imaju snijeg.

Karte modela GFS idu tome u prilog. Dakle, po visini ne bi trebalo biti problema, ali bi situaciju moglo pokvariti sunce. Ako ono izađe i zagrije zrak, šanse za snijeg početkom oborina umanjila bi se na spomenutim područjima, osim u Gorskom kotaru. Današnji modeli sugeriraju vrlo “na knap” situaciju, odnosno da bi se moglo kasnije naoblačiti, u odnosu na izlazak sunca, a to odmah znači lošiju početnu poziciju.
Temperatura po visini, -4°C je na oko 1280 metara.

Već oko 16h ciklona bi trebala doći do Sardinije i Korzike, a na ovoj karti modela GFS stvarno impresivno izgleda. Njeno približavanje znači i jačanje oborina, ali i pristizanje nešto toplijeg zraka po visini, tako da bi u 16h na oko 1340 metara bila samo -2°C, a to je već diskutabilna pozicija za padanje snijega čak i u riječkom zaleđu.

SRIJEDA
Umjesto da ciklona preko srednje Italije uđe u srednji Jadran, ona dolazi na sjever Italije i u 10h u srijedu samo riječko područje i Gorski kotar imaju -4°C po visini, ostatak Kvarnera po visini skoro u plusu, a oborina neće nedostajati. Tako da bi riječko zaleđe, posebno granična područja mogli dobiti i obilniji snijeg, u Gorskom kotaru također, a samo područje grada Rijeke imalo bi mješovite oborine, u centru kiša i susnježica, na višim predjelima Rijeke susnježica i snijeg. Otoci po visini u plusu pa bi tamo padala kiša koja bi mogla biti i obilnija.
Već u poslijepodnevnim satima srijede ciklona bi se trebala raspasti, ali već bi iz Sredozemlja pristizala nova. Na sljedećoj slici vide se obe ciklone u istom kadru.

Cijelog tog vremena radi se o graničnoj situaciji po visini. Oborina ima, ali -3°C nije garancija da će predjeli uz obalu sjevernog dijela Kvarnera vidjeti snijeg, dok riječko zaleđe i Gorski kotar će zbrajati nove centimetre.

Za razliku od prve ciklone, ova druga u konačnici neće završiti na sjeveru Italije, već će se vrtjeti negdje između Sardinije i Korzika pa sve do srednje Italije, a opet se ne radi o sigurnoj situaciji za snijeg.

Do subote bi uslijedio njen raspad, ali i pad temperature zraka, ali više oborina ne bi bilo.

Još jednom ukratko, ponedjeljak stabilan, od utorka do subote dvije Sredozemne ciklone, snijeg iznad 250 metara sjevernog dijela Kvarnera uz stvaranje snježnog pokrivača koji će na rubovima riječkog zaleđa i u Gorskom kotaru biti i obilniji.
Južnija područja dobit će kišu koja može biti i obilnija. Zbog granične situacije ne može se isključiti ni snijeg uz samu obalu na sjevernom dijelu, ali bi to bilo preoptimistilčno za reći. Također zbog iste situacije može se dogoditi da u nekim terminima pada kiša čak i iznad 250 ili 300 metara.

U konačnici bi situacija sa snijegom trebala izgledati ovako. Akumulirana količina oborina od nedjelje do subote uz napomenu da kartu ne treba shvatiti doslovno, nego samo da se vidi što bi se moglo očekivati.

Bude li promjena, mijenjat ćemo po potrebi ovu vijest, zato provjeravajte sadržaj s vremena na vrijeme.

Sličan sadržaj