Siječanj 2015. u PGŽ: Iznadprosječna toplina, najviše oborina na riječkom području i u Gorskom kotaru

Clipboard01

Siječanj u PGŽ bio je iznadprosječno topao, dok je raspodjela oborina bila dosta nejednaka. Najviše oborina palo je na području Gorskog kotara i na riječkom području, dok je najmanje palo na južnim otocima, a nešto malo više na sjevernim.
Ponudio nam je siječanj dosta uzbudljivog vremena, jer smo izbrojali 5 ciklona, odnosno fronti, ali u isto toliko puta bili smo i pod utjecajem anticiklone.
Topline također nije nedostajalo. Čak dvije trećine mjeseca bile su iznadprosječno tople, dok je posljednja trećina donijela vrijeme primjerenije dobu godine, a čak i na riječkom području zabilježen je snijeg.

Prva dekada siječnja prošla je u znaku iznadprosječno toplog i uglavnom suhog vremena, a treba tek spomenuti prolazak slabe fronte koja je 4. siječnja prošla preko naših krajeva i uglavnom donijela samo oblake.

Druga dekada siječnja bila je promjenjivija i nestabilnija, oborine su postale češća pojava. Zabilježene su dvije fronte. Prva se premještala 11. siječnja i lokalno donijela i preko 20 mm oborine (na riječkom području i u Gorskom kotaru, a druga se događala 17. siječnja i lokalno u Gorskom kotaru donijela preko 30 mm oborine.

U treću dekadu ušlo se ciklonom koja je trajala nekoliko dana i ponovno na riječkom području i u Gorskom kotaru donijela najviše oborina. 23. i 24. siječnja padao je i snijeg.
Uslijedila su tri stabilnija dana, a onda se dogodio meteorološki događaj mjeseca. Sasjevera se spustila dolina jake ciklone nad Skandinavijom, a potom je nad Ligurskim morem nastao jaki ciklonalni centar uz naglo proubljavanje. Tlak se spuštao sve do 972 hPa. Prije produbljavanja ciklone, zbog prisutnosti hladnoće bilo je snijega u Gorskom kotaru i riječkom zaleđu. Potom je 30. siječnja nastupilo zatopljenje koje je kišu donijelo i gorju. Bilo je i olujnih udara jugozapadnog i južnog vjetra te povišene razine mora i velikih valova. U poslijepodnevnim satima, kad je ciklona se pomaknula nad unutrašnjost Hrvatske došlo je do zahladnjenja pa je uz pad temperature zraka snijeg pao u Gorskom kotaru i na riječkom području i na sjevernim otocima iznad 250 metara.

Odmicanjem ciklone preko Mađarske, nastupilo je i prolazno razvedravanje, jer su oblaci stigli već posljednjeg dana siječnja. Iako je dan obilježilo stabilnije vrijeme, nije posvuda bilo stabilno. Nad Cresom je u poslijepodnevnim satima nastao olujni oblak koji je osim kiše višim predjelima donio i snijeg uz grmljavinu. Kiše je bilo i na Krku i u Rijeci, a u zaleđu je palo malo susnježice. Večernji sati i posljednji sati siječnja donijeli su povremenu kišu Kvarneru, susnježicu i kišu zaleđu, a snijeg Gorskom kotaru.

U konačnici količina oborina u siječnju vidi se na naslovnoj slici. Prosječno je oborina bilo na riječkom području, ispod prosjeka na lošinjsko, a iznad prosjeka na čabarskom.

Sličan sadržaj