Oluja koja je za vikend zahvatila veći dio Brazila, donijela je toliko priželjkivanu kišu, ali i stvorila lokalne poplave. Oluja je tijekom proteklog vikenda već donijela podosta kiše Rio de Janeiru i Sao Paulu. Tijekom ponedjeljka grom je pogodio vojarnu u Braziliji, pri čemu je ozlijeđen 31 vojnik. Kiša je nastavila padati sve do srijede, pri čemu je u nekim dijelovima palo i oko 100 mm. Iako je uzrokovala manje poplave, kiša je malo ublažila ekstremnz sušu koja traje zadnjih 12 mjeseci. Područja koja su najviše pogođena sušom, primila su…
VišeDan: 12. ožujka 2015.
Australija okružena tropskim sustavima / Suptropske oluje sve učestalije
Oko obala Australije postalo je vrlo živo. Nalaze se čak 3 tropska sustava, od kojih je najjači tropski ciklon Pam. Trenutno se radi o tropskom sustavu 4. kategorije sa stalnom brzinom vjetra od 250 km/h, a kreće se u smjeru Novog Zelanda, od kojeg je ipak dosta udaljen. Modeli vide čak i jačanje na najjaču 5. kategoriju kroz idućih 12 sati, Proteklih dana podosta je medijskog prostora posvećeno Pam – i to prvenstveno zahvaljujući GFS-u (Global Forecast System) i europskim prognostičkim modelima koji za Pam krajem tjedna predviđaju predviđaju jakost…
VišeItalija: U selu Capracotta tijekom vikenda palo 256 cm snijega! / Moguć svjetski rekord!
Ekstremna snježna priča dogodila se proteklog vikenda u Italiji, točnije u selu Capricotta, u središnjoj Italiji, gdje je ekstremna snježna oluja donijela više od 2 metra snijega. Zapusi su ponegdje visoki i 3 metra, a stanovništvo može van iz kuća ili kroz prozore viših katova svojih kuća ili kopajući tunele kroz duboki snijeg. Prema pisanjima lokalnih medija, ovo se nije dogodilo još od 1956. godine. Ovo “više od 2 metra” točnije znači čak 256 cm, a sve je palo u samo 16 sati. Ukoliko je podatak točan, radit će se…
VišeOnečišćenje u Aziji ključno za snježnije zime u Sjevernoj Americi
Tijekom travnja 2014. godine NASA-ini znanstvenici, na temelju istraživanja došli su do zaključka da bi onečišćenje nad Azijom moglo imati ključnu ulogu u intenzitetu zimskih oluja koje pogađaju SAD i Kanadu. U svom izvješću NASA spominje kako čestice čađe na određenim visinama vode do isparavanja oblaka, nakon čega ne ostane ništa osim izmaglice. Dok na drugim visinama, čađa može uzrokovati oblak težim i razvijenijim, proizvodeći jake grmljavinske oluje praćene tučom. U proteklih 30 godina, oluje na sjeverozapadnom Pacifiku postale su oko 10% jače, a oblaci sve razvijeniji i jači, što…
Više