Nakon sunčanog jutra i prijepodneva sredinom dana došlo je do jačeg razvoja naoblake. Prve oluje su se razvijale nad Austrijom i Slovenijom, a potom su stigle i do Hrvatske. Najjače nevrijeme je pogodilo područje Buzeta. I druge dijelove Hrvatske zahvatilo je nevrijeme. Nevrijeme je bilo praćeno grmljavinskim pljuskovima, jakim vjetrom te tučom. Oko 17 sati pogoršanje je stiglo i do Zagreba, a ubrzo su ulice bile pod vodom. Zbog jačine nevremena ZET je bio prisiljen obustaviti promet na nekoliko linija. Foto: Dnevnik.hr/Čitatelji
VišeDan: 13. lipnja 2014.
MeteoAdriatic: Uskoro je moguća rekordna zaleđenost svjetskih oceana?
U tijeku je značajan El Nino, topla faza oscilacije temperature površine Pacifika u ekvatorijalnom području (ENSO). Tijekom El Nino faze (površina oceana toplija od prosjeka) globalna temperatura na Zemlji raste, i obratno, tijekom La Nina faze (temperatura površine hladnija od prosjeka) ona opada. Za očekivati je stoga, da će tijekom preostalih mjeseci 2014. godine, i tijekom 2015. godine, dakle u periodu u kojem se očekuje dominacija El Nino ENSO faze, globalna temperatura na Zemlji biti blizu rekordnih vrijednosti, a možda se i probije apsolutni rekord iz 1998. godine. No, u…
VišeDuboko ispod Zemlje pronađen skriveni ocean
Istraživači sa sveučilišta u Alberti (Kanada), u ožujku su došli na naslovnice, objavom spoznaje da se duboko u utrobi Zemlje možda krije skriveni ocean. Tu su spoznaju temeljili na pronalasku ringvudita, minerala koji u sebi sadrži 2.5% vode. Njega su pak pronašli u dijamantu koji su izvadili iz dubine Zemlje. To ih je tada navelo na zaključak da Zemljina utroba možda krije skriveni ocean, a u četvrtak je ta spoznaja službeno i potvrđena. U studiji koja je objavljena u četvrtak potvrđeno je masivnih spremnika s vodom, koji su tri puta…
VišeGomila svemirskog otpada kruži oko Zemlje
Prema NASA-i, čak 500 tisuća komada svemirskog otpada kruži oko Zemlje brzinom od 28 tisuća kilometara na sat. Obzirom da se taj otpad dodatno nagomilava, stručnjaci koji dizajniraju svemirsku tehnologiju, morat će računati i na taj aspekt, kako bi tehnologija izdržala eventualne srazove s otpadom. Mali dodir svemirskih letjelica ili satelita sa otpadom pri toj brzini, dovoljan je da nastanu i veća oštećenja. Američko Ministarstvo obrane ima evidenciju svih komada otpada koji su veći od teniske loptice, no problem je što se taj broj stalno povećava. U 50 ili više…
Više