Lipanj 2015. bio je najtopliji ikad zabilježeni lipanj na Zemlji otkako su počela mjerenja 1880. godine. Gotovo svi dosadašnji mjeseci u 2015. godini bili su rekordno topli, izuzev siječnja i travnja. Preneseno u brojke, lipanj u svijetu glasi ovako. Prosječna globalna temperatura kopna i oceana u lipnju 2015. je bila za 0.88 °C viša od prosjeka koji je 15.5°C. Ovime je ovaj lipanj postao topliji i od lipnja 2014. godine, do ove godine najtoplijeg od početka mjerenja. Rekordno je toplo bilo i na kopnu i u oceanu, ali i gledajući…
VišeDan: 23. srpnja 2015.
Vrlo vruća (i) srijeda: Novi rekordi u Rabu i Malom Lošinju / Rijeka najtoplija u Hrvatskoj s 40°C, rekordno tople noći!
U ranijem tekstu napisali smo da su Rab i Rijeka u lovu na novi apsolutni rekord, upravo zbog očekivanja da će srijeda biti još toplija nego utorak. Upravo to se i dogodilo. U Rijeci je živa u termometru rasla do 40°C, točnije 39.9°C, što je za 0.1°C manje od izjednačenja rekorda iz 2007. godine i 22. mjesto na ljestvici najtoplijih europskih gradova u srijedu, a najtoplija u Hrvatskoj. Rab je došao do novog apsolutnog rekorda, jer je izmjereno 39.3°C, čime je prijašnji rekord srušen za 1°C. U Malom Lošinju, živa…
VišeSatelit DSCOVR donosi najmodernije fotografije Zemlje iz Svemira
Fotografije Zemlje iz Svemira nisu nikakva novost, no odnedavno su podignute na novu razinu. NASA-in DSCOVR satelit, udaljen 1.6 milijuna km od površine Zemlje, snimio je fotografiju punog diska našeg planeta. Ukratko, na fotografijama koje može snimiti vidi se puni Zemljin disk koji se donedavno na (neuređenim) fotografijama mogao vidjeti tek parcijalno. DSCOVR je u svemir lansiran još u veljači, iz američkog Cape Canaverala, a o ovakvom uspjehu satelita NASA i NOAA nisu ni sanjale. Posebnost “svemirskih” fotografija jest što za jednu fotografiju planeta korišteno čak 10 različitih slika koje…
VišeSve učestaliji napadaji morskih pasa na ljude
Povećan broj evidentiranih napadaja morskih pasa na području atlantske obale pripisuje se sve višim temperaturama oceana. Sve veći prosjeci temperature površinskih slojeva Atlantika u ljetnim mjesecima glavni su uzrok remećenja uobičajenog uzorka migracije na jug. Samo u 2014. godini, zabilježeno je 130 napadaja na ljude, što je 70 % više od prosjeka za 20. stoljeće. Zapadna obala SAD-a posljednjih godina suočava se s istim problemom. Kalifornijske vode uz povećani broj morskih pasa postale su sve neprivlačnije kupačima. Oceanografi-biolozi s instituta Sveučilišta u Coastal Carolini u ovakvoj pojavi upozoravaju loše utjecaje…
Više