Buran je bio protekli tjedan od svoje druge polovice kada je u Hrvatsku s ciklonom i frontom stigao osjetno vlažniji i hladniji zrak, da bi sve kulminiralo za vikend kada se na Jadranu raspuhala bura koja je nemalo uplašila turiste. Da nije riječ o tek običnoj promjeni vremena, najbolje govore podaci o količini kiše, poglavito u Slavoniji, koja je na većini lokacija premašila čak i 100 mm u dva dana, a ekstrem je Kutjevo gdje je izmjereno čak 188 mm kiše u 4 dana. Tako obilna kiša dovela je i…
VišeDan: 19. srpnja 2016.
Utorak – najtopliji dan u godini za Ujedinjeno Kraljevstvo
Najintenzivnija ovogodišnja vrućina tijekom utorka će zahvatiti Ujedinjeno Kraljevstvo, a predviđa se temperatura i do 33°C. Visoke temperature i visoka vlaga zrak će učiniti nepodnošljivim pa čakk ni u Walesu i Škotskoj neće izostati osjećaj neugode. U noći s utorka na srijedu preko UK će prijeći hladna fronta te okončati ovu kratku, ali iznadprosječno visoku navalu vrućeg zraka. Ipak, na krajnjem jugu toplina će se zadržati. Tamo gdje se sudare vrućina i fronta može doći i do izraženijih grmljavinskih oluja s težim posljedicama.
VišePoplave u Kini – jedna od najskupljih prirodnih katastrofa u povijesti
Povijesne poplave nastavljaju pogađati Kinu, gdje je do sada ovog ljeta živote izgubilo 237 osoba. Nastala je materijalna šteta od 22 milijarde dolara, 2. u povijesti ove zemlje. Još su skuplje bile poplave iz 1998. godine (44 milijuna dolara). Ovo je ujedno i 5. najskuplja vremenska katastrofa van SAD-a na Zemlji te druga najsmrtonosnija u 2016. godini nakon vala vrućine u Indiji koji je usmrtio 300 osoba. Osiguravajuće kuće potvrdile su da su poplave uništile blizu 150 tisuća kuća, brojne površine pod poljoprivrednim kulturama, a u sve to umiješao se…
VišeTamna strana Mjeseca ponovno završila u NASA-inom kadru (VIDEO)
NASA-ina kamera EPIC koja se nalazi na satelitu DISCOVR opet je omogućila Zemljanima vidjeti rijedak prizor mjesečeve tamne strane, strane koja se ne vidi sa Zemlje. Satelit DSCOVR je zadužen snimati Zemljin ozonski omotač, vegetaciju, visinu oblaka i atmosferu, s pozicije milijun i pol kilometara bliže Suncu, a sasvim slučajno se na snimci našao i Mjesec, i to po drugi put u samo godinu dana. Novo “prolijetanje” Mjeseca zabilježeno je u noći između 4. i 5. srpnja. Za ovaj niz slika potrebno je četiri sata, a jedan piksel predstavlja površinu…
Više