NOAA je ovoga četvrtka objavila kako je El Niño konačno “sazrio” uz 90 %-tne mogućnosti održavanja tijekom ljeta te 80 %-tne za trajanje do kraja 2015. godine. U izvješću se napominje i kako su izračunate vjerojatnosti najviše u povijesti proračuna trajanja El Niña.
Na istočnome Pacifiku, El Niño je ispoštovao značajke svoga imena te se pojavio oko Božića.
Zahvaljujući specifičnim klimatskim karakteristikama tog dijela tropskog Pacifika, ovaj oceansko-atmosferski fenomen zna se pojaviti već tijekom kasne jeseni, svoj maksimalni učinak iskazuje tijekom zimskih mjeseci te obično potraje do proljeća. Odstupanja u temperaturi oceanske vode obično se očitavaju za razdoblja od tri mjeseca i uglavnom se kreću od + <0.5,1]°C. Znanstvenici navode kako je ponašanje El Niña najteže promatrati tijekom kasnog proljeća, razdoblja u kojem se upravo nalazimo, zbog uobičajenog jačeg zagrijavanja koje se može poklapati s temperaturnim anomalijama.
U produženim epizodama El Niña, kao što je ovogodišnja, ljetni mjeseci (srpanj, kolovoz, rujan) glavni su pokazatelji hoće li se pojava produžiti i na sljedeću kalendarsku godinu. Dvogodišnja trajanja zbila su se tijekom 1968.-1970. i 1986.-1988. godine.
No što možemo očekivati od El Niña ovoga ljeta u vidu utjecaja na vremenske uvjete?
Rijetkost ovakvog jačanja El Niña u ovo doba godine meteorolozima dodatno otežava sezonsku prognozu te vrste. Međutim, poučeni sličnim situacijama u povijesti, izdvajaju se potencijalne ljetne suše u Australiji, povećani broj tropskih sustava na zapadnom dijelu tropskog Pacifika, nešto kišnije vrijeme na južnim dijelovima SAD-a (uključujući i područje Kalifornije, gdje su oborine i više nego potrebne). No pretjeranom veselju za Kaliforniju još uvijek nema mjesta, jer je dvogodišnji El Niño iz 1986.-1988. godine bio izuzetno škrt glede oborina za čitav teritorij SAD-a.
Naslovna: Temperaturne anomalije oceana na Zemlji, svibanj 2015.; Izvor: tropicaltidbits.com